• 19 marca 2024

Jak wygląda praca w sprzedaży RTV i AGD? Jakie są zarobki?

Jedną z branż, w których można liczyć na wysokie wynagrodzenie, jest sprzedaż. Praca w sklepie RTV nie wymaga wykształcenia wyższego, a doświadczony sprzedawca elektroniki ma szanse na awans na kierownika i możliwość dalszego rozwoju zawodowego. Zobacz, co należy do jego obowiązków, kto może dostać tę pracę i ile da się w niej zarobić.

Czy trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę do pracy w sprzedaży RTV?

Kierownicy sklepów oraz ich managerowie nieustannie poszukują kandydatów do pracy w sprzedaży. Duże zapotrzebowanie na pracowników niższego szczebla powoduje brak szczególnych wymagań. Czy w przypadku kandydatów do pracy w sprzedaży elektroniki znajomość zagadnień dotyczących sprzętu RTV jest wymagana? 

W większości przypadków nie, choć zdarzają się wyjątki. Należy jednak zaznaczyć, że spośród wszystkich kandydatów na sprzedawców elektroniki największe szanse mają właśnie ci, którzy wykazują zainteresowanie tematem. Jeśli dany sklep wymaga wiedzy z zakresu sprzętu RTV i/lub AGD, najczęściej zadaje się kandydatom kilka testowych pytań na etapie rekrutacji. 

Wybrani pracownicy jeszcze przed rozpoczęciem samodzielnej pracy przechodzą szkolenie, podczas którego zdobywają niezbędną wiedzę z zakresu sprzedaży, oferowanych produktów oraz zasad obowiązujących w danym sklepie, a kolejne kursy i szkolenia doskonalące pozwalają im na systematycznie poszerzanie wiedzy. 

Jak wygląda praca sprzedawcy elektroniki? 

Praca doradcy klienta w sklepie RTV polega na kompleksowej obsłudze konsumentów oraz pomocy w doborze sprzętu, a także jego sprzedaży. Do zadań sprzedawcy elektroniki należy również dbanie o ekspozycję towaru i ogólny wizerunek firmy. Zazwyczaj jest on jednocześnie opiekunem klienta i sprzedawcą-kasjerem, powinien więc potrafić również obsługiwać kasę fiskalną i wystawiać faktury.

Sprzedawcy w sklepach RTV i AGD realizują założone przez kierowników cele sprzedażowe oraz jakościowe. Od wyników ich pracy zależy wynagrodzenie, które otrzymają. Mają codzienny bezpośredni kontakt z klientami. 

Profesjonalny sprzedawca w sklepie RTV interesuje się nowinkami technologicznymi oraz poszerza swoją wiedzę z zakresu sprzętu i gadżetów, by móc udzielić cennych rad klientom. Powinien on również uczestniczyć w szkoleniach sprzedażowych, zdobywać wiedzę z zakresu rozpoznawania potrzeb klienta i technik sprzedaży. 

Kto może zostać managerem sklepu? 

Osobą, która nadzoruje pracę sprzedawców w sklepie, jest zazwyczaj kierownik. Niekiedy nazywany jest on managerem. Żeby zostać managerem sklepu RTV, zdaniem wielu pracodawców nieodzowne jest doświadczenie w sprzedaży. Pokaże ono, że kandydat na kierownika posiada już znajomość branży oraz wie, jak pracować z konsumentami. 

Niekiedy do pracy na wyższych stanowiska wymaga się również ukończonych studiów - w tym przypadku szczególnie pomocne może być wyższe wykształcenie marketingowe, ekonomiczne lub z zarządzania. Należy jednak pamiętać, że dla pracodawcy dużo ważniejsza jest wiedza kandydata, którą może zdobyć poprzez pracę w branży, niż teoretyczna znajomość tematu, dlatego szansę na zostanie managerem może otrzymać także osoba ze średnim wykształceniem. 

Przyszły kierownik sklepu RTV powinien posiadać pewne kluczowe umiejętności, takie jak zdolności przywódcze, umiejętność zarządzania zespołem i motywowania pracowników, pracy w stresujących warunkach czy też dobrej organizacji pracy. 

Ile zarabia kierownik sklepu RTV i doradca klienta?

Wynagrodzenia pracowników sklepów RTV i AGD są jednymi z najwyższych wśród sprzedawców. Oprócz pensji podstawowej otrzymują oni również prowizje od sprzedaży i premie uznaniowe. Internauci opisujący swoje doświadczenia na forach pracowniczych podają, że przeciętne podstawowe zarobki w sklepach z elektroniką to ok. 20 zł/h brutto. Wysokość wynagrodzenia pracowników zależy od liczby przepracowanych przez nich godzin oraz wyników sprzedażowych. 

Ile zarabia kierownik sklepu RTV? Pracodawcy, którzy poszukują obecnie pracowników na to stanowisko, w swoich ofertach zamieszczają informacje o pensjach rzędu 5800-8600 zł brutto. Do dodatkowych benefitów na jego stanowisku należą możliwość korzystania z rabatów pracowniczych oraz rozwoju zawodowego przez uczestnictwo w szkoleniach. 

Praca w sprzedaży potrafi być zaskakująca i nieprzewidywalna, a codzienny kontakt z różnymi klientami sprawia, że nie ma mowy o monotonii. Sprzedawcą elektroniki może zostać kandydat, który nie posiada specjalistycznej wiedzy - zdobędzie ją podczas szkolenia wprowadzającego.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować