• 19 września 2024

Jak narysować i zwymiarować wieniec koła łańcuchowego?

Koła łańcuchowe to obrotowe koła zębate, które służą do przenoszenia mocy lub przenoszenia materiałów poprzez sprzężenie z łańcuchami rolkowymi, lub przenośnikowymi. Koła zębate są używane głównie w układach napędzanych łańcuchem do przenoszenia mocy lub obrotów na inne wały. Przykładem jest zębatka rowerowa, która przenosi obrót z pedałów na koło. Koła łańcuchowe mogą być również wykorzystywane do przenoszenia materiału z miejsca na miejsce jak w przypadku przenośników podwieszanych. Koła zębate są dostępne w różnych konfiguracjach zębów w zależności od zamierzonego zastosowania i typu łańcucha.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się koła łańcuchowe?

Koła łańcuchowe używane wyłącznie do przenoszenia mocy są dopasowane do odpowiednich standardowych podziałek łańcuchów. Typowe zastosowania obejmują łańcuchy rolkowe i łańcuchy, które są używane do przenoszenia mocy, od motocykli po napędy przenośników. Koła zębate są zwykle używane parami, często o różnej liczbie zębów. Są zwykle wykonane z metalu, ale mogą być zrobione z innych materiałów, takich jak plastik.

Koła łańcuchowe do łańcuchów inżynieryjnych, takie jak te używane do przenoszenia, są podobne do kół zębatych używanych do przenoszenia mocy, ale często mają szersze odstępy między zębami, aby dostosować się do dłuższych podziałek zwykle występujących w łańcuchach technicznych. Zaprojektowane koła łańcuchowe mogą być dość duże w porównaniu z kołami napędowymi do przenoszenia mocy i są zwykle identyfikowane jako odmiana z płytą środkową lub z ramieniem szprychowym. Konstrukcje płytek środkowych są typowe dla mniejszych zębatek łańcuchowych, podczas gdy typy z ramionami szprychowymi są powszechne w przypadku większych średnic, gdzie ważnym czynnikiem jest masa koła łańcuchowego.

Silniki samochodowe wykorzystują łańcuchy i koła łańcuchowe do napędzania i synchronizacji wałków rozrządu z wałami korbowymi. Często jest to wiele kół zębatych napędzających zestawy rolkowe o podwójnej lub potrójnej szerokości. Motocykle używają łańcuchów i zębatek do napędu głównego i końcowego. W przeciwieństwie do przekładni, łańcuchy mogą się rozciągać podczas użytkowania i wymagają okazjonalnej regulacji odległości między osiami lub użycia napinaczy łańcucha. Łańcuchy są również zależne od prawidłowego wyrównania i naprężenia podczas ich instalacji, a większość producentów łańcuchów udziela szczegółowych porad dotyczących tych parametrów. Koła łańcuchowe są zwykle mocniejsze niż ich odpowiedniki do przenoszenia mocy ze względu na dodatkowe obciążenia nakładane na łańcuchy, takie jak przenośniki itp. Czasami łańcuchy te nazywane są łańcuchami rolniczymi, łańcuchami drzewnymi, łańcuchami górniczymi itp. i często są one wyposażone w mocowania ogniwa.

koło łańcuchowe

Koła łańcuchowe: wymiary

Dostępne są koła zębate z 1, 2 lub 3 rzędami zębów w zależności od łańcucha, z którym pracują - znane jako koła zębate simplex, duplex lub triplex.

Koła zębate są identyfikowane według podziałki i koła podziałowego. Skok to odległość cięciwowa między ogniwami łańcucha, zwykle podawana w calach lub milimetrach. Koło podziałowe to okrąg wpisany przez środki kołków łańcucha, w których leżą w zębach koła zębatego. Koła zębate są często wybierane według podziałki i liczby zębów. Podobnie jak w przypadku kół zębatych, przełożenia prędkości są określane przez liczbę zębów na kole napędowym i liczbę zębów na kole napędzanym. Na przykład koło zębate o napędzie 50 zębów połączone łańcuchem z kołem zębatym o napędzie 100 zębów spowoduje zmniejszenie prędkości w stosunku 2:1, tj. 1800 obr./min po stronie napędu wygeneruje 900 obr./min napędzanego koła łańcuchowego.

Standardowe łańcuchy i koła łańcuchowe są wybierane według zakodowanych standardowych rozmiarów, których pierwsza cyfra reprezentuje podziałkę w odstępach co 1/8 cala. Na przykład łańcuch #40 ma podziałkę 4/8 lub 1/2 cala. Druga cyfra kodu oznacza specjalne cechy łańcucha. W większych rozmiarach kod staje się liczbą trzycyfrową, ale pierwsze dwie cyfry nadal oznaczają skok w odstępach co 1/8 cala. Koła łańcuchowe przenośnika i zaprojektowane koła łańcuchowe są również powszechnie oznaczane przez podziałkę i liczbę zębów. Dwa standardy łańcuchów najczęściej spotykane na rynku to:

  • Norma brytyjska (BS) - znana również jako norma europejska
  • Norma amerykańska (ANSI)

W przypadku obu tych standardów istnieje szereg różnych rozmiarów łańcuchów. Rozmiary często kończą się myślnikiem, po którym następuje liczba od 1 do 3. Opisuje to liczbę nici potrzebnych do danego łańcucha (1 oznacza, że potrzebny jest simpleks, 2 oznacza dupleks, a 3 oznacza potrójny). Na przykład „12B-2” oznacza, że łańcuch będzie wymagał podwójnej zębatki. Na przykład przednia zębatka ma 20 zębów, a tylna ma 60, stosunek zębatek to 20/60 = 1/3 = 1:3 lub 3.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować