• 17 lipca 2024

5 najmodniejszych wzorów kamienia elewacyjnego i pomysły do jakiej aranżacji pasuje – a to wszystko w jednym poradniku

Niewątpliwie kamienna elewacja przyciąga uwagę. Wcale nie jest reliktem przeszłości, gdyż można dobrać nietuzinkowe materiały, zarówno naturalne, jak i wykonane z betonu, które idealnie współgrać będą z innymi elementami elewacji takimi jak okiennice zewnętrzne czy sztukateria dekoracyjna. Warto zatem poznać 5 najmodniejszych wzorów kamiennej elewacji. 

Kalifornijska elewacja z łupka, czyli ciepłe odcienie beżu i jasnego brązu 

Słoneczna Kalifornia kryje nie tylko wielkie posiadłości, ale również piękne domy wykończone w kamieniu i drewnie. Można zdecydować się na elewację z łupka w stylu kalifornijskim. Ten rodzaj kamienia naturalnego ma jasne odcienie beżu i brązu, które są jeszcze wyraźniejsze w promieniach słońca. Warto podkreślić, że łupek jest kamieniem niezwykle odpornym na czynniki zewnętrzne i doskonale sprawdza się w naszym klimacie. Taki kamień elewacyjny można znaleźć w ofercie sklepu klink.pl. Doskonale będzie współgrać zarówno z białymi, jak i brązowymi elementami, takimi jak ramy okienne czy drzwi. Elewację można w całości wykończyć w kamieniu bądź zdecydować się na pokrycie nim filarów znajdujących się od strony fasady albo przestrzeni między oknami. Bardzo charakterystyczne jest także wykończenie cokołu kamieniem naturalnym.         

Industrialna elewacja z kwarcytu, czyli jak wkomponować na elewacji szary kamień elewacyjny 

Poza łupkiem na elewacji doskonale sprawdzi się kwarcyt. Można wybrać ten w szarym odcieniu, który doskonale pasuje do nowoczesnej, prostopadłościennej bryły budynku z płaskim lub niemal płaskim dachem. Szary kwarcyt jest mrozoodporny, dlatego dobrze sprawdza się na elewacji, jak i jako wykończenie betonowego ogrodzenia. Doskonale współgra z aluminiowymi ramami okiennymi w stalowym lub czarnym kolorze. Atutem takiej kolorystyki jest fakt, że taka elewacja nie będzie się mocno brudzić. Kamienie można układać tak jak cegły klinkierowe, tworząc elegancki wzór. W tym przypadku warto całą elewację pokryć kamieniem. Trzeba oczywiście pamiętać o jego zabezpieczeniu przed mrozem, czyli impregnacji. Trzeba ją też wykonywać okresowo, a także zadbać by szczeliny były szczelnie wypełnione zaprawą i nie dostawała się pod nie wilgoć.     

Białe wykończenie dopasowane do kolorowych okiennic, czyli kamienna elewacja w stylu greckim 

Kolejnym pomysłem na elewację kamienną jest wykorzystanie płytek betonowych imitujących kamienie widoczne na greckich domach na wyspie Santorini. Tutaj oczywiście wykorzystywany jest kamień naturalny w postaci wapienia. Ze względu na porowatość nie do końca polecany jest w naszych warunkach, zwłaszcza tam, gdzie występują częste opady. Dlatego warto wybrać imitację. Duże płyty o nieregularnych kształtach świetnie będą się prezentować. Warto zdecydować się na niebieskie okiennice i ramy okienne, co jeszcze bardziej podkreśli grecki charakter elewacji.   

Kolorowa mozaika kamienna na elewacji 

Kamienie można układać łącząc te o nieregularnych kształtach czy też oszlifowane, w kształcie cegiełek. Te ostatnie mogą przybierać różne barwy, wszak na ich kolor wpływa zawartość żelaza i innych związków. Zatem łupek może przybierać barwy od czerwonobrązowej, przez szarą, rdzawą aż do ciemnobrązowej i czarnej. Warto podkreślić, że wszystkie te barwy doskonale się ze sobą komponują. Mogą posłużyć nie tylko do wykończenia kominka, ale również elewacji. Mozaika barw pięknie będzie się prezentować na fasadzie budynku. Kamień elewacyjny można układać tworząc geometryczne i nieregularne bądź linearne kształty, łączyć z tynkiem albo wykańczać całe ściany.      

Drewnopodobna elewacja z płytek betonowych imitujących kamień 

Wśród wzorów kamienia elewacyjnego nie może zabraknąć także imitacji drewna. Struktura betonowe płytek imitujących kamień może łudząco przypominać tę drewnianą. Ciekawym pomysłem może być wykończenie cokoły takimi płytkami i ścian deskami elewacyjnymi. W ten sposób powstanie piękna aranżacja elewacji w skandynawskim stylu.    

Każdy kamień elewacyjny można układać na różne sposoby. Niewątpliwie jest to doskonałe urozmaicenie dla tynku, jak również sposób wykończenia całych ścian. W ten sposób stworzy się ponadczasową aranżację elewacji domu.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować