• 25 czerwca 2024

PŁYTKI ŚCIENNE DO ŁAZIENKI – JAKIE WYBRAĆ?

łazienka

Płytki są cały czas najchętniej wybieranym materiałem do wykańczania łazienek. Często pokrywamy nimi podłogę oraz wszystkie ściany aż do samego sufitu. Aktualnie wybór tych elementów jest bardzo duży, mamy do dyspozycji wielkopowierzchniowe markety budowlane takie jak min. Leroy Merlin czy Castorama. Jak zatem zdecydować się na takie elementy, które najlepiej sprawdzą się na ścianach?

Płytki ceramiczne – same korzyści

Kafelki łazienkowe są popularne nie bez przyczyny. Gwarantują bowiem mnóstwo zalet. Jakich? Przede wszystkim bardzo dobrze zabezpieczają ich powierzchnię przed działaniem wody oraz zawilgoceniem. Odpowiada za to niska nasiąkliwość tego typu materiałów lub – w mniejszym stopniu – ich właściwa impregnacja. Oprócz tego zapobiegają trwałemu zabrudzeniu ścian. Kafelki łazienkowe są zazwyczaj bardzo łatwe do czyszczenia i niezbyt podatne na zabrudzenia. Mają gładką powierzchnię, co pozwala na błyskawiczne usunięcie plam albo brzydkich zacieków. Dużym walorem jest także estetyczny wizerunek płytek ceramicznych połączonych z dopasowaną do nich fugą. Decydując się na te elementy możemy zatem stworzyć wymarzone wnętrze utrzymane w tak naprawdę dowolnym stylu. Oczywiście, czasami układanie płytek wymaga pomocy fachowców, ponieważ trzeba posiadać wiedzę i doświadczenie, aby odpowiednio zrealizować to zadanie. Ponadto ich zakup wiąże się zazwyczaj z większym wydatkiem niż na przykład nabycie farby. Niemniej jednak dobrze jest docenić trwałość takiego wykończenia, a także jego funkcjonalność. Odpowiednio dobrane i ułożone płytki bez cienia wątpliwości zachowają swój urok na wiele najbliższych lat.

Rodzaj płytek na ściany

W charakterze płytek ściennych, które mogą być wykorzystane w łazience, sprawdzają się następujące elementy:

Glazura – to najczęściej wybierane płytki, które są przeznaczone tylko do układania na ścianach. Jest to spowodowane ich właściwościami. Są one bowiem zdecydowanie mniej odporne na powstawanie uszkodzeń oraz ścieranie niż inne rodzaje kafli. Ponadto ich powierzchnia pokrywana jest szkliwem zaraz po wypaleniu. Takie wykończenie sprawia, że glazura ma połysk. To powoduje, że w kontakcie z wodą tego typu elementy są bardzo śliskie. W związku z tym układanie ich na posadzce jest nie tylko niepraktyczne, ale także grozi na przykład groźnymi dla nas upadkami...

Gres – ten materiał jest świetny między innymi do wykańczania ścian. Na rynku jest wiele jego rodzajów. Warto zaznaczyć, że każdy z nich znajdzie zastosowanie w łazience, a także na podłodze. Płytki gresowe są bardzo odporne na powstawanie uszkodzeń na ich powierzchni. Poza tym cechują się małą nasiąkliwością, a także są twarde. W zależności od metody wykończenia ich powierzchni płytki mogą być błyszczące i gładkie, matowe albo z fakturą. W sklepach nie brakuje elementów w różnych kolorach czy wzorach. Dzięki temu łatwo je dopasować do konkretnego pomieszczenia, a także naszych indywidualnych preferencji.

Terakota – materiał, który służy do układania na podłogach. Dlaczego? Warto wiedzieć, że terakota jest wypalana w wyższej temperaturze niż glazura. To powoduje, że charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na powstawanie uszkodzeń, a także obciążenia.

Płytki szklane – do ich produkcji jest wykorzystywane szkło barwione na wiele rozmaitych kolorów. Nierzadko urozmaica się je nowoczesnymi wzorami albo grafikami. Tego typu elementy nie są stosowane do wykańczania posadzek, ponieważ w znacznej większości mają gładką powierzchnię. Warto wiedzieć, że płytki szklane nadają się do pokrywania całych ścian albo obudowy wanien. Świetnie sprawdzają się też w aspekcie tworzenia dekoracyjnych aspektów.

 

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować