• 19 marca 2024

Jak zrobić wentylację w domu bez komina?

Odpowiednia wentylacja, stanowi nieodłączny element każdego pomieszczenia. Tylko w ten sposób dbamy o prawidłowy przepływ powietrza, który jest niesamowicie ważny dla naszego zdrowia i życia. Brak wentylacji, to także problemy z wilgocią i powstawaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jak zatem zrobić wentylację w domu, w którym nie posiadamy komina?

Wentylacja wyciągowa

Jednym ze skutecznych sposobów na rozwiązanie takiego problemu jest wentylacja wyciągowa, zwana także wentylacją mechaniczną. Ogromnym jej plusem są przede wszystkim stosunkowo niskie koszty realizacji, a także dość prosty sposób montażu. Wentylacja wyciągowa polega na zamontowaniu wentylatora, którego zadaniem jest odpowiedni wywiew zużytego powietrza z wnętrza domu. W następstwie tego dochodzi do wentylacji naturalnej, czyli napływ świeżego powietrza odbywa się za pomocą nawiewników okiennych, które również muszą zostać zamontowane. Decydując się na wentylację mechaniczną, należy wziąć pod uwagę prawidłowe rozmieszczenie nawiewów i ich odpowiednie wyregulowanie. Trzeba wiedzieć, że prędkość przepływającego powietrza w strefie przebywania ludzi, powinna być niższa niż 0,2 m/s. Plusem wentylacji wyciągowej jest jej prawidłowe funkcjonowanie, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dodatkowo, ten rodzaj wentylacji zapewnia stuprocentową wymianę powietrza, bez konieczności budowania komina.

Wentylacja nawiewno-wywiewna

Wentylacja nawiewno-wywiewna, to kolejny sposób na wentylację w domu bez komina. W tym przypadku za prawidłową wymianę powietrza odpowiada wentylator. Instalacja nawiewno-wywiewna, to połączenie kanałów wywiewnych i nawiewnych. Kanał wywiewny, odpowiada za zasysanie powietrza z pomieszczenia na zewnątrz, oczywiście z wykorzystaniem wentylatora. Kanał nawiewny z kolei, zasysa powietrze z zewnątrz i odpowiada za jego dalsze przetłoczenie do pomieszczeń. Wentylacja nawiewno-nawiewna posiada także centrale wentylacyjną, która jest najważniejszym elementem całego mechanizmu. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość ogrzewania nawiewanego powietrza z pomocą rekuperatora. Ponadto, wentylacja nawiewno-wywiewna umożliwia czerpanie powietrza z jednego miejsca, co pozwala uniknąć dostania się zanieczyszczonego powietrza, np. w przypadku, gdy mieszkamy blisko ruchliwej drogi, nad którą unoszą się kłęby dymu i spalin.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować