• 29 marca 2024

Ogród w stylu holenderskim, czyli krótki poradnik jak go urządzić, ale i jak sadzić tulipany

Czy ogród w stylu holenderskim może się udać i w naszych warunkach? Oczywiście, wszak i my mamy klimat umiarkowany! Ponadto mamy do dyspozycji wszystko, czego nam potrzeba czyli dobrej jakości cebulki kwiatowe, a także sadzonki. Oczywiście taki ogród trzeba zakładać gdzieś w połowie września, ale warto dowiedzieć się jak to zrobić, gdyż dzięki gatunkom, które kwitną zarówno na wiosnę, jak i na jesień z powodzeniem można zacząć nie za niecały rok, a już wiosną. Zatem na co warto zwrócić uwagę przy jego urządzaniu?

Czym charakteryzuje się ogród w stylu holenderskim?

Warto podkreślić, że choć formami ogród holenderski nieco przypomina francuski, to z reguły jest znacznie mniejszy. Stosuje się w nim więc triki powiększające przestrzeń. Przede wszystkim stawia się duże lustra, które odbijają wnętrze ogrodu. Stosuje się również zamiast tradycyjnych płotów – zielone żywopłoty. W ogrodzie holenderskim nie brakuje tuneli tworzonych z formowanych krzewów i karłowatych drzewek, czyli topiarów. Jest w nim również  miejsce na niewielki staw, który nie jest bogato porośnięty, a raczej bardzo naturalistyczny. Symetryczna kompozycja ogrodu zachwyca i pozwala dobrze w nim wypocząć, a także przyjemnie pracować, wszak jest tu co robić.

Jaką małą architekturę i dodatki można wybrać do holenderskiego ogrodu?

Ogród holenderski to nie tylko roślinność misternie uformowana i zaplanowana, ale również elementy małej architektury. Znajdzie się tu miejsce na kamienne ścieżki pomiędzy którymi może przebiegać trawnik. Mogą to być zatem płyty bezpośrednio kładzione na trawniku. W tym ogrodzie pięknie może prezentować się niewielka fontanna. Dobrym wyborem jest także metalowa ławeczka, na której można urządzić kwietnik. Jeśli chodzi o dodatki to na pewno świetnym będzie tradycyjna konewka, którą można postawić obok ławeczki. Warto również, jeśli ma się miejsce w ogrodzie umieścić w nim karmniki dla ptaków albo ul, bowiem holenderski ogród to także taki, który stanowi symbiozę z otaczającą naturą.

Kiedy i w jaki sposób sadzić tulipany? Z  czym warto połączyć je na rabacie?

Niewątpliwie najbardziej znanym roślinnym przedstawicielem holenderskiego ogrodu są tulipany. Można je sadzić w połowie września do początku października. Cebulki muszą się bowiem ukorzenić przed zimą. Oczywiście nie mogą mieć żadnych śladów chorób, grzybów czy pleśni, zatem muszą być pozbawione przebarwień. Warto zajrzeć do sklepu cebulki-kwiatowe.pl, gdzie można znaleźć wiele odmian, które są niezwykle dekoracyjne i komponują się z innymi roślinami cebulowymi na rabacie. Warto łączyć je z krokusami, narcyzami, hiacyntami, szafirkami czy irysami. Wokół nich warto posadzić naturalnych strażników chroniących przed gryzoniami, a więc aksamitkę, czy czosnki ozdobne. Sadzenie tulipanów w Holandii jest ściśle zaplanowane. Wybiera się kilka centymetrów ziemi z wyrysowanego obszaru, nasącza ziemię wodą i sadzi w grupach podzielonych na różne gatunki. W ten sam sposób można postępować u nas. Dobrym wyborem do sadzenia są koszyczki, które ułatwiają później wykopywanie cebulek po przekwitnięciu kwiatów i liści. Warto pamiętać, by nawozić rośliny cebulowe w początkowym okresie wegetacji, a także by nie podlewać ich nadmiernie, gdyż cebule są podatne na gnicie. Znajdziemy gatunki tulipanów kwitnące wiosną, jak i jesienią. Można zdecydować się na efektowne Tulipany papuzie, czy nietuzinkowe Tulipany strzępiaste z postrzępionymi płatkami, albo niezwykle eleganckie Tulipany liliokształtne. Możliwości jest naprawdę wiele, a przecież mamy do dyspozycji jeszcze inne rośliny.

Jakie rośliny wybrać jeszcze do malowniczego niderlandzkiego ogrodu?

W ogrodzie holenderskim warto postawić również na drzewa karłowate takie jak graby czy cisy. Sprawdzą się również bukszpany. Wszystkie te gatunki świetnie nadają się do formowania i można tworzyć z nich efektowne topiary, zarówno kule, jak i stożki. Świetnie prezentować się będą również kwiaty takie jak jeżówka, kocimiętka. Całość rabat i nasadzeń warto uzupełnić bylinami, głównie trawami ozdobnymi.

Ogród holenderski to prawdziwe kolorowe cudeńko. Zdecydowanie warto go urządzić, choćby w skali mikro.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować