Najczęstsze zastosowanie systemu informacji geograficznej GIS
Nie wiesz, czym jest GIS? Zastanawiasz się, do czego służy? Jakie są najczęstsze zastosowania systemu informacji geograficznej GIS? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Co to jest GIS?
Skrót GIS pochodzi z angielskiego geographic information system, co w tłumaczeniu oznacza system informacji geograficznej. Do czego służy? Przeznaczony jest to wprowadzania, gromadzenia i przetwarzania, ale też wizualizacji danych geograficznych. Można powiedzieć, że powstanie programu GIS jest połączeniem wiedzy geograficznej, geodezji, kartografii, informatyki i elektroniki. Dzięki temu systemy GIS znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Zdarzają się wielozadaniowe, ale i takie, które są ukierunkowane na wąską grupę zastosowań. Wyczerpująco system informacji geograficznej opisany jest na geodev.pl/system-informacji-geograficznej/, gdzie wskazane jest wykorzystanie go w celu opracowania dokumentacji i wydawania opinii geotechniczych. Do czego jeszcze może się przydać?
Najczęstsze zastosowania systemu informacji geograficznej GIS
System informacji geograficznej GIS jest między innymi wykorzystywany w branżach, w których istotna jest ewidencja nieruchomości: gruntów, budynków i innych. Właśnie dlatego wykorzystują ją w swojej pracy wspomniani już geodeci, urbaniści i konstruktorzy. Dzięki warstwowemu sposobowi, w jaki system GIS organizuje mapy, możliwa jest modyfikacja np. jednego obiektu, ale bez konieczności rysowania na nowo całej mapy. To duże ułatwienie. Dzięki komputerowej ewidencji własności gruntów jest znacznie łatwiej wprowadzać zmiany.
System informacji geograficznej GIS sprawdza się również w przypadku przetwarzania informacji, dla których bardzo ważną daną jest lokalizacja, także wówczas gdy się ona dynamicznie zmienia w czasie. Dzięki GIS można przykładowo monitorować stan środowiska naturalnego, w tym emisje zanieczyszczeń. Często do zbierania danych wykorzystuje się dodatkowe czujniki i urządzenia pomiarowe. To pozwala wykorzystać GIS do analizy i obrazowania danych, także statystycznych w odniesieniu do lokalizacji.
Jako przykład może posłużyć pokazywanie występowania chorób, przestępczości, sposobu użytkowania gruntów. W ostatnim przypadku możliwości, jakie daje system, w tym jego dokładność i aktualność sprawiają, że można przetwarzać dane o przestrzeni w aktywny sposób – uwzględniając lub pomijając takie kwestie jak sieci energetyczne, wodociągowe, gazownicze, linie komunikacyjne, budynki. To użytkownik decyduje, które obiekty mają zostać wyświetlone. Dzięki mapie cyfrowej systemu GIS da się w prosty sposób zaprezentować to, co jest przedmiotem sprawy i to w sposób trójwymiarowy.
Branże wykorzystujące GIS
System informacji geograficznej jest narzędziem, z którego z oczywistych powodów najczęściej korzystają geolodzy, osoby tworzące mapy, ale i odpowiedzialne za zarządzanie zagospodarowaniem przestrzennym. System GIS sprawdza się więc w przypadku nieruchomości, w tym głównie do ich inwentaryzacji, ale i w przypadku telekomunikacji, czy dostarczycieli mediów, aby możliwe było zaprojektowanie sieci. System informacji geograficznej stosowany jest w górnictwie, archeologii i leśnictwie. Okazuje się, że wykorzystywany jest też w przypadku transportu przy planowaniu tras, czy nawet w bankowości.