• 19 marca 2024

Ile „idą” przelewy na koncie bankowym i od czego to zależy?

Wykorzystujesz swoje konto w banku, żeby opłacać rachunki? Nie jesteś pewien, czy zdążysz przed wskazanym w fakturze terminem płatności? A może chcesz mieć pewność, że transfer dotrze do odbiorcy w konkretnym dniu i godzinie? Sprawdź, jaki harmonogram przelewów obowiązuje w instytucji, w której masz ROR. Dowiedz się, jak działają przekazy pieniężne, czym jest system ELIXIR i jak najtaniej przesłać pieniądze za granicę. Jeśli często się przemieszczasz, bankowość mobilna pozwoli Ci nadążyć za wszystkimi niezbędnymi czynnościami finansowymi w ciągu miesiąca. Zacznij wykorzystywać swój rachunek bankowy w pełni i poznaj funkcjonalności oferowane przez Twój bank.

Jakie są typy przelewów?

Obsługując konto bankowe przez internet, na pewno często korzystasz z jednej z najbardziej powszechnych funkcji rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych – wysyłania i odbierania przelewów. Prawdopodobnie przekaz pieniędzy realizujesz w podstawowy sposób, wybierając zwykły transfer środków. Zastanawiałeś się kiedyś, czym różni się BlueCash od ELIXIR? Poniżej wyszczególniamy wszystkie rodzaje przelewów pod względem różnych klasyfikacji.

W zależności od tego, czy transakcja ma miejsce w jednym banku, czy pomiędzy dwiema instytucjami, przelew będzie wewnętrzny lub zewnętrzny. Jeśli brany jest pod uwagę czas trwania operacji, może on być standardowy albo natychmiastowy (Express Elixir, BlueCash, SORBNET). Pieniądze mogą być przesyłane na rachunek w polskim banku – typ krajowy oraz poza państwo – zagraniczny (SEPA, SWIFT).

Transakcje, uwzględniając metodę wykonania, można zrealizować:

  • w placówce banku,
  • poprzez bankowość internetową,
  • na numer telefonu,
  • poprzez BLIK.

Podsumowując, instytucje bankowe oferują wiele różnorodnych opcji, dopasowanych do potrzeb klientów.

Czas księgowania przelewanych kwot

Na to, ile czasu zajmie dotarcie pieniędzy do odbiorcy, wpływa w głównej mierze harmonogram przelewów. W przypadku standardowych przekazów banki rozliczają się w oparciu o elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa) sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem całego procesu. Sesja rozrachunkowa ma miejsce trzy razy dziennie, pomijając dni ustawowo wolne od pracy.

Rodzaj sesji

Godziny

Poranna

10:30-11:00

Popołudniowa

14:30-15:00

Wieczorna

17:00-17:30

Dla klientów realizujących przekazy kluczowe znaczenie ma również indywidualny harmonogram banku, z którego wysyłany jest przelew oraz instytucji, w jakiej konto bankowe ma odbiorca. Standardowy czas wynosi od dwóch godzin do kilku dni, jeżeli transakcja zlecona została np. w weekend.

Czy można przyśpieszyć przelew?

Jeśli chcesz, żeby pieniądze dotarły na wskazane konto osobiste w sposób błyskawiczny, możesz skorzystać z kilku opcji obejmujących przelew natychmiastowy:

  • Express Elixir – czas realizacji wynosi do kilku minut, ważne, żeby bank odbiorcy również obsługiwał ten rodzaj płatności,
  • BlueCash – środki transferowane są około kwadransa, operator Blue Media określił limit na poziomie 20 000 złotych,
  • SORBNET – nie posiada ograniczeń odnośnie do wartości przelewów, ale może zajmować około godziny, oprócz tego zlecenia są realizowane tylko w dni powszednie do godziny 16:00.

Koszty szybkiego przekazywania pieniędzy

Chociaż przelew natychmiastowy jest bardzo pomocną alternatywną w nagłych sytuacjach, trzeba wiedzieć, że to udogodnienie kosztuje. Większość banków pobiera opłatę (ok. 5 złotych) za Express Elixir. Wyjątkiem jest Santander Bank Polska, który dla osób posiadających konto bankowe online, ma w ofercie ekspresowe transfery za darmo. Niektóre z pozostałych instytucji dają do dyspozycji swoim klientom określoną liczbę bezpłatnych, szybkich przelewów – po przekroczeniu kilku takich transakcji w miesiącu, za pozostałe trzeba dodatkowo zapłacić.

Bankowość internetowa umożliwia łatwe zlecanie przelewów

Najtańsze i najszybsze jest przesyłanie środków poprzez bankowość elektroniczną. Jeśli preferujesz bezpośredni kontakt i chcesz iść do oddziału, żeby zlecić przelew, powinieneś wiedzieć, że zazwyczaj taka usługa wiąże się z pewną opłatą. Nie ma powodu do zamartwień, ponieważ przesyłanie pieniędzy, mając konto bankowe online, jest naprawdę intuicyjne. W celu wykonania tej czynności musisz:

  • zalogować się na swój rachunek osobisty, wykorzystując smartfon, tablet lub komputer,
  • wyszukać zakładkę z przelewami,
  • zadecydować o rodzaju transakcji – natychmiastowa lub standardowa,
  • uzupełnić niezbędne dane – imię i nazwisko lub nazwę firmy odbiorcy, numer rachunku, kwotę oraz tytuł przelewu,
  • zatwierdzić operację hasłem SMS lub kodem PIN.

Korzystaj z wszystkich możliwości

Instytucje finansowe umożliwiają swoim klientom wiele opcji transferowania pieniędzy. Posiadając konto osobiste, możesz wysyłać przelewy, niezależnie gdzie jesteś, także w weekendy i dni wolne od pracy. Masz możliwość dokonywania płatności z każdego miejsca, jeśli zainstalowałeś w swoim smartfonie aplikację mobilną banku. Nie znasz numeru rachunku bankowego osoby, której chcesz przesłać środki? Sprawdź funkcję wykonywania przelewów na numer telefonu poprzez BLIK.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować