• 25 czerwca 2024

Zakwaszenie organizmu - realny problem, czy kolejny trend?

zakwaszenie organizmu

Coraz częściej słyszymy o zakwaszeniu organizmu. Spotkać się z tym stwierdzeniem możemy nie tylko w środowisku medycznym, ale też w popularnych programach śniadaniowych. Pozostaje jednak pytanie: co tak naprawdę oznacza zakwaszenie organizmu i dlaczego jest niekorzystne?

Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie, czy zakwaszenie organizmu to realny problem, a może kolejna moda, która z czasem przeminie. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto pochylić się nad tym zagadnieniem i zrozumieć, o co w nim tak naprawdę chodzi.

Zakwaszenie organizmu - co to jest?

Kiedy mamy odpowiedni poziom pH mówimy o równowadze kwasowo-zasadowej. Skala pH wynosi 0-14 i np. w żołądku mamy najniższe pH równe 2.  Organizm jest zakwaszony, kiedy dochodzi do dysfunkcji w tej równowadze. Przyjmuje się, że aby organizm funkcjonował prawidłowo - powinno się utrzymywać stałe pH krwi, które wynosi 7,35-7,45.

Stan, w którym we krwi gromadzi się nadmierna ilość związków o charakterze kwaśnym, nazywany jest kwasicą lub acydozą. Nie należy jednak mylić tych pojęć z zakwaszeniem organizmu. Te pierwsze to poważne choroby, które związane są z pH krwi.

W przypadku zakwaszenia nasz organizm - mimo sprawnego funkcjonowania - musi sobie radzić z przetwarzaniem większej ilości związków działających kwasotwórczo. W takich momentach pojawiają się typowe objawy zakwaszenia organizmu m.in.:

  • brak energii, zmęczenie,
  • katar,
  • sucha skóra,
  • bóle głowy,
  • skurcze łydek,
  • i wiele innych.

Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu?

Kiedy zdamy sobie już sprawę z tego, czym jest zakwaszenie organizmu, warto dowiedzieć się, co je powoduje. Na główną przyczynę zakwaszenia organizmu wskazuje się przede wszystkim złą dietę. Kiedy nasze nawyki żywieniowe opierają się w dużym stopniu na produktach wysoko przetworzonych - zawartość związków kwasowych stale się powiększa.

Przyczyn zakwaszenia organizmu jest jednak więcej. Wyróżnia się między innymi: stres, brak ruchu lub nadmierną aktywność fizyczną. Również wszelkiego rodzaju używki sprawiają, że liczba związków kwasowych rośnie.

Za zakwaszenie organizmu odpowiadają również diety wysokie w białko, jak np. dieta Dukana czy wszelkiego rodzaju głodówki, które rozstrajają nasz organizm.

Jak zlikwidować zakwaszenie organizmu?

Przede wszystkim, aby poradzić sobie z zakwaszonym organizmem powinniśmy zmienić lub choćby uregulować nasze nawyki żywieniowe. Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie produktów najbardziej zakwaszających jak np.: kawa, czarna herbata, ser żółty czy sól. Kolejnym krokiem jest sięgnięcie po produkty bogate w minerały np.: warzywa, owoce, grzyby, herbatki ziołowe. Warto również stosować suplementy diety regulujące nasz poziom pH jak np. suplement diety ProDeacid, który wspomaga utrzymanie organizmu w dobrej kondycji.

Jeśli to możliwie powinniśmy również zredukować poziom stresu, a także być aktywnym fizycznie (z głową).

Jak widać zakwaszenie organizmu to realny problem, który da się jednak rozwiązać zmieniając nieco styl życia. Wystarczy tak niewiele, aby poczuć się lepiej.

Więcej...

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować