Zakwaszenie organizmu - realny problem, czy kolejny trend?
Coraz częściej słyszymy o zakwaszeniu organizmu. Spotkać się z tym stwierdzeniem możemy nie tylko w środowisku medycznym, ale też w popularnych programach śniadaniowych. Pozostaje jednak pytanie: co tak naprawdę oznacza zakwaszenie organizmu i dlaczego jest niekorzystne?
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie, czy zakwaszenie organizmu to realny problem, a może kolejna moda, która z czasem przeminie. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto pochylić się nad tym zagadnieniem i zrozumieć, o co w nim tak naprawdę chodzi.
Zakwaszenie organizmu - co to jest?
Kiedy mamy odpowiedni poziom pH mówimy o równowadze kwasowo-zasadowej. Skala pH wynosi 0-14 i np. w żołądku mamy najniższe pH równe 2. Organizm jest zakwaszony, kiedy dochodzi do dysfunkcji w tej równowadze. Przyjmuje się, że aby organizm funkcjonował prawidłowo - powinno się utrzymywać stałe pH krwi, które wynosi 7,35-7,45.
Stan, w którym we krwi gromadzi się nadmierna ilość związków o charakterze kwaśnym, nazywany jest kwasicą lub acydozą. Nie należy jednak mylić tych pojęć z zakwaszeniem organizmu. Te pierwsze to poważne choroby, które związane są z pH krwi.
W przypadku zakwaszenia nasz organizm - mimo sprawnego funkcjonowania - musi sobie radzić z przetwarzaniem większej ilości związków działających kwasotwórczo. W takich momentach pojawiają się typowe objawy zakwaszenia organizmu m.in.:
- brak energii, zmęczenie,
- katar,
- sucha skóra,
- bóle głowy,
- skurcze łydek,
- i wiele innych.
Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu?
Kiedy zdamy sobie już sprawę z tego, czym jest zakwaszenie organizmu, warto dowiedzieć się, co je powoduje. Na główną przyczynę zakwaszenia organizmu wskazuje się przede wszystkim złą dietę. Kiedy nasze nawyki żywieniowe opierają się w dużym stopniu na produktach wysoko przetworzonych - zawartość związków kwasowych stale się powiększa.
Przyczyn zakwaszenia organizmu jest jednak więcej. Wyróżnia się między innymi: stres, brak ruchu lub nadmierną aktywność fizyczną. Również wszelkiego rodzaju używki sprawiają, że liczba związków kwasowych rośnie.
Za zakwaszenie organizmu odpowiadają również diety wysokie w białko, jak np. dieta Dukana czy wszelkiego rodzaju głodówki, które rozstrajają nasz organizm.
Jak zlikwidować zakwaszenie organizmu?
Przede wszystkim, aby poradzić sobie z zakwaszonym organizmem powinniśmy zmienić lub choćby uregulować nasze nawyki żywieniowe. Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie produktów najbardziej zakwaszających jak np.: kawa, czarna herbata, ser żółty czy sól. Kolejnym krokiem jest sięgnięcie po produkty bogate w minerały np.: warzywa, owoce, grzyby, herbatki ziołowe. Warto również stosować suplementy diety regulujące nasz poziom pH jak np. suplement diety ProDeacid, który wspomaga utrzymanie organizmu w dobrej kondycji.
Jeśli to możliwie powinniśmy również zredukować poziom stresu, a także być aktywnym fizycznie (z głową).
Jak widać zakwaszenie organizmu to realny problem, który da się jednak rozwiązać zmieniając nieco styl życia. Wystarczy tak niewiele, aby poczuć się lepiej.