• 25 czerwca 2024

Chiller - do czego służy?

Energy Cool

W obecnych czasach jesteśmy tak przyzwyczajeni do klimatyzacji i wentylacji, że nawet nie zwracamy na nie uwagi. Praktycznie w każdym budynku jest klimatyzacja, która pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę. Obecnie najczęściej używa się klimatyzacji freonowej, jednak coraz częściej możemy się spotkać z instalacją wody lodowej. W tym przypadku najważniejszym urządzeniem jest chiller, czyli inaczej mówiąc agregat wody lodowej. Jest on także podstawowym urządzeniem w przypadku instalacji chłodniczych.

Czym jest chiller?

"Agregaty wody lodowej to urządzenia, które odprowadzają ciepło z cieczy. Znajdują one szerokie zastosowanie w klimatyzacji i przemyśle, dostarczając powietrze lub ciecz o odpowiednio niskiej temperaturze do utrzymywania konkretnych procesów technologicznych" - http://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/.

Działanie agregatów wody lodowej to czysta fizyka. Wykorzystywana jest tutaj zasada wymiany energii. Zgodnie z tą zasadą ciało cieplejsze oddaje część swojej energii ciału chłodniejszemu, co prowadzi do wyrównania temperatur w całym układzie. Chillery wykorzystuje się nie tylko w klimatyzacji czy systemach chłodniczych, ale także w przemyśle elektromaszynowym i energetyce, w procesie produkcji opakowań foliowych, w browarnictwie, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, w pralniach czy drukarkach, w procesie wytwarzania papieru i cementu, a także w urządzeniach medycznych np. w tomografach.

agregat wody lodowej

Agregat wody lodowej (chiller)  w ofercie firmy energycool.pl

 

Chiller - budowa

Takie agregaty są najczęściej montowane na zewnątrz pomieszczenia, w którym jest system chłodniczy. Często można je zobaczyć na tyłach sklepów spożywczych. Podstawowe elementy budowy chillera to skraplacz, filtry, zespół sprężarkowy i niezliczona ilość zaworów. Najważniejszą zaletą takich agregatów jest ich ergonomiczność, funkcjonalność i energooszczędność. Kolejnym plusem takich agregatów jest fakt, że zajmują stosunkowo mało miejsca. Może być to przydatne szczególnie jeżeli mamy ograniczoną powierzchnię. Coraz częściej chillery są wyposażone w specjalne tablice sterownicze z monitorami LCD lub LED. Są one bardzo pomocne zwłaszcza przy programowaniu i sprawdzaniu temperatury urządzenia. Ważne jest także wykonanie korpusu chłodziarki. Najlepsze materiały w takich urządzeniach to blacha bądź stal ocynkowana, która jest odporna na korozję.

Energy Cool

Na rynku jest wiele firm, które oferują agregaty wody lodowej. Jedną z nich jest Energy Cool. To jaki agregat wybrać, zależy od tego, do czego chcemy go wykorzystać. Należy pamiętać, że taki agregat powinien być dostosowany do potrzeb danego układu chłodniczego. Przed zamontowaniem agregatu powinien być wykonany bilans obciążenia cieplnego, co pozwoli na zainstalowanie agregatu o odpowiedniej mocy. Końcowy etap dostosowania agregatu to przeprowadzenie weryfikacji urządzenia z instalacją hydrauliczną.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować