• 19 marca 2024

Porównanie elektrycznych i hydraulicznych łuparek do drewna

Prace związane z rozłupywaniem kłód stają się znacznie mniej skomplikowane, gdy możemy liczyć na wsparcie ze strony łuparki do drewna. Znalezienie idealnego urządzenia tego typu nie jest jednak proste, zwłaszcza że o nasze względy zabiegają zarówno producenci łuparek elektrycznych, jak i tych z napędem hydraulicznym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest więc zadać sobie pytanie o to, jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań. Ich poznanie z pewnością ułatwi znalezienie łuparki odpowiadającej naszym potrzebom.

Elektryczna łuparka do drewna

Elektryczne łuparki do drewna zasilają komponenty wchodzące w ich skład dzięki silnikowi elektrycznemu. Można je bez problemu podłączyć do każdego standardowego gniazdka domowego, ich praca jest więc możliwa wszędzie tam, gdzie można liczyć na dostęp do zasilania. Za największy atut elektrycznych łuparek do drewna uważa się możliwość wykorzystywania ich wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z zasilaniem energią elektryczną. Urządzenia tego typu sprawdzają się więc znakomicie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia, tak w warsztacie, jak i w piwnicy. Nie bez znaczenia jest i to, że praca elektrycznej łuparki do drewna jest bez porównania cichsza niż ta, z jaką mamy do czynienia w przypadku urządzenia hydraulicznego. Dzięki temu wiele zadań można zrealizować bez ryzyka narażania się na gniew sąsiadów i domowników. Wariant elektryczny jest też przeważnie tańszy niż ten, który został wyposażony w silnik spalinowy. Jest też lżejszy i bardziej mobilny. Nie trzeba też troszczyć się w jego przypadku o systematyczne uzupełnianie paliwa, co niekiedy bywa dość kłopotliwe.

Oczywiście, nie da się utrzymywać, że elektryczne łuparki do drewna są wolne od wad. Tym, co może w szczególny sposób irytować profesjonalistów jest wydajność znacznie niższa niż ta, z którą mamy do czynienia w przypadku ładowarek hydraulicznych. To także rozwiązania projektowane do pracy ze znacznie mniejszą ilością drewna. Trudno też liczyć na udaną współpracę wtedy, gdy mamy do czynienia z drewnem w większych rozmiarach. W takim przypadku znacznie lepszą opcją jest sięgnięcie po ładowarkę hydrauliczną. Nie ma też mowy o pracy z tym urządzeniem w lokacjach bez prądu, co daje się we znaki choćby na niektórych placach budowy.

hydrauliczna łuparka do drewna

Hydrauliczna łuparka do drewna

Łuparka hydrauliczna wyposażona w napęd spalinowy jest doceniana wszędzie tam, gdzie pojawiają się twarde, większe kłody. Rozmiar surowca nie jest dla nich ograniczeniem, a sama gama rozwiązań jest na tyle szeroka, że coś dla siebie mogą znaleźć także ci odbiorcy, których potrzeby są dość nietypowe. Za największą zaletę łuparek hydraulicznych uważa się ich wydajność. Ich moc jest nawet kilka razy wyższa niż ma to miejsce w przypadku modeli z napędem elektrycznym. Jeszcze lepszy współczynnik ma tak zwany sprzęt przemysłowy. Na łuparki hydrauliczne można też liczyć wtedy, gdy konieczne jest uporanie się z kłodami o dużych wymiarach, co jest nie do przecenienia, gdy zależy nam na wysokiej jakości drewnie opałowym. Ich przewaga wiąże się także z tym, że z łuparki hydraulicznej do drewna możemy korzystać w każdym miejscu nawet, jeśli nie ma w nim mowy o gniazdku elektrycznym.

Oczywiście, także w tym wypadku można mówić o wadach, najpoważniejsza wiąże się zaś z tym, że łuparki hydrauliczne są znacznie droższe od ich elektrycznych odpowiedników. Nie może być jednak inaczej, skoro mamy do czynienia z urządzeniami nie tylko większymi, ale i mocniejszymi. Decydując się na łuparkę hydrauliczną musimy też liczyć się z tym, że korzystając z niej będziemy musieli poddawać ją zabiegom konserwacyjnym. Nie są one skomplikowane, sprzęt powinien być im jednak poddawany regularnie. To także jedno z tych urządzeń, których nie powinno się używać ani w pobliżu zwierząt gospodarskich, ani na terenie gęsto zaludnionej. Wytwarza hałas, który bywa opisywany jako trudny do zniesienia. Nie da się też nie zauważyć tego, że łuparki hydrauliczne są cięższe od elektrycznych. Można ich używać praktycznie wszędzie, trzeba jednak dysponować odpowiednią siłą.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Jakie klucze nasadowe kupić?

Zastanawiasz się, które klucze nasadowe są najlepsze? Nie jest łatwo znaleźć odpowiednie klucze nasadowe...