• 12 stycznia 2025

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w warsztacie

Odpowiednie oświetlenie warsztatu jest niezwykle ważnym czynnikiem decydującym o komforcie pracy. Istotne jest nie tylko centralne źródło światła, ale również punktowe. Warsztaty i przydomowe garaże najczęściej pozostają zupełnie odcięte od światła naturalnego, albo dostęp do niego w tych miejscach jest mocno ograniczony. Z tego względu idealnie dobrana lampa warsztatowa będzie miała na celu efektywne doświetlenie nawet trudno dostępnych miejsc. Produkty dostępne w sklepach posiadają rozmaitą budowę. Z jakimi rodzajami oświetlenia warsztatowego możemy mieć do czynienia oraz jak wybrać odpowiednią lampę warsztatową? Podpowiadamy!

Oświetlenie w warsztacie – rodzaje

Warsztat jest miejscem, gdzie nie tylko dokonywane są rozmaite naprawy i prace konstruktorskie. Przestrzeń ta pełni najczęściej również funkcję magazynową. Tutaj przechowywane są części do maszyn, samochodów i innych urządzeń pozostających w naprawie, ale również zużyty sprzęt, który nadaje się do poddania recyklingowi. Ponadto przydomowe warsztaty-garaże pełnią niejednokrotnie rolę przechowalni przedmiotów sezonowych o przeznaczeniu domowym i ogrodowym. Taka różnorodność funkcji sprawia, że konieczne jest stałe utrzymywanie porządku, ale również doskonała orientacja w posiadanych zasobach, a taką jest w stanie zagwarantować jedynie odpowiednie oświetlenie.

Lampa warsztatowa w wersji podstawowej to taka, która stanowi główne źródło światła w pomieszczeniu. Może występować w wersji solo w sytuacji, kiedy warsztat służy nam głównie do przeprowadzania drobnych prac i do przechowywania. Warto, aby lampa włączała się za pomocą czujnika ruchu i w taki sam sposób gasiła.

Jeśli pomieszczenie wyposażone jest w blat roboczy, to oświetlenie podstawowe ulokowane w centralnym punkcie sufitu może okazać się niewystarczające. W tym przypadku sprawdzi się lampa warsztatowa punktowa. Precyzyjne prace trudno wykonywać przy świetle ukierunkowanym na niewielką przestrzeń, ponieważ w ten sposób powstają wyraźne cienie, które mogą znacznie utrudnić pracę. Aby minimalizować ten problem, warto zakupić oświetlenie w oprawach jarzeniowych.

Świetlówki słyną ze swojej czułości na uszkodzenia, dlatego dobrze je umieszczać w całości w oprawach chroniących przed czynnikami mechanicznymi. Dodatkową zaletą takich opraw jest ochrona źródeł światła przed pyłem i kurzem, który często stanowi nieodłączny element wykonywania prac warsztatowych, zwłaszcza cięcia materiałów.

Najpopularniejszym rozwiązaniem w warsztatach są świetlówki liniowe. Gdy wyposażymy je w elektroniczny zapłonnik, to całkowicie uda nam się wyeliminować problem charakterystycznego mrugania podczas uruchomienia. Poleca się montowanie podwójnych opraw wzdłuż sufitu i dodatkowych na ścianach warsztatu. Można je dzielić na kilka włączników, aby nie istniała konieczność włączania całego oświetlenia podczas niewielkich prac. W ten sposób warsztat będzie oświetlony równomiernie, a problem występowania wyraźnych cieni zminimalizowany.

Lampa warsztatowa idealnie pasująca do miejsc trudno dostępnych to przede wszystkim latarka czołowa, ale też dodatkowe oświetlenie montowane na ścianach, suficie, masce samochodu lub innych elementach okrywowych. Niepodważalnym atutem lamp warsztatowych jest ich mobilność i jednoczesny natychmiastowy system montażu wykorzystujący rozmaite: magnesy, haczyki, stojaki lub zawieszki.

mechanik naprawiający samochód w warsztacie

Lampa warsztatowa: jaką wybrać?

Podstawową cechą, jaką powinna posiadać lampa warsztatowa jest efektywność. Kolejno liczą się: trwałość, odporność na uszkodzenia, łatwość w naprawie i dostępność części zamiennych. Na drugi plan schodzą kwestie estetyczne. W warsztacie nikogo nie rażą obwody instalacji elektrycznej usytuowane bezpośrednio na ścianach oraz oświetlenie umieszczone za metalową osłoną chroniącą przed uszkodzeniem mechanicznym.

Należy pamiętać, iż niewskazane jest używanie świetlówek w warsztatach, na których wyposażeniu znajdują się elektronarzędzia z elementami wirującymi. Użytkowanie ich równolegle z oświetleniem podłączonym do prądu sieciowego o częstotliwości 50Hz może powodować powstanie efektu stroboskopowego, a co za tym idzie – obracające się ostrze będzie optycznie wydawało się być nieruchomym lub poruszającym się z niska prędkością.

Warto wybierać oprawy LED-owe, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnie wykorzystywanych świetlówek nie wymagają czasu na rozgrzanie się, produkują zdecydowanie mniejsze ilości ciepła oraz są rozwiązaniem energooszczędnym.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Napisz do naszej redakcji
Formularz kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Bądź opublikujemy twoją publikację sponsorowaną.