Jak lakierować schody drewniane?
Coraz więcej ludzi decyduje się na drewniane schody i jest to w pełni zrozumiały trend. W nowoczesnym, pędzącym świecie coraz zaczynamy doceniać to, co stare, klasyczne i ponadczasowe. Takie właśnie z całą pewnością są drewniane schody - kojarzą się dobrze nawet tym, którzy nie mieszkali za młodu w domku, ale po prostu jeździli na wakacje i spędzali czas w drewnianych domkach czy chatkach.
Drewniane schody należy jednak lakierować. Jak przebiega proces, krok po kroku? Dowiesz się tego z tego artykułu.
Na początku zastanówmy się, dlaczego w ogóle lakierujemy schody. Oczywiście wynika to z tego, że te wykonane z drewna są mocno narażone na wilgoć. Drewno pod wpływem wilgoci szybciej się niszczy i traci trwałość. Aby nie ryzykować zdrowiem swoim i swoich bliskich, schody trzeba zaimpregnować, czyli udodpornić na działanie wilgoci. Procesem tym zajmują się najczęściej profesjonalne stolarnie takie jak np https://stolarniadebina.pl, ale możesz to też wykonać samemu, w warunkach domowych.
Jeśli wybrałeś już lakier do schodów drewnianych, to zabierz się za przygotowanie powierzchni do lakierowania. Drewno musi zostać wycyklinowane, czyli wypolerowane. To niezbędna procedura, która przygotowuje schody do wszystkich dalszych działań. Tylko wycyklinowana powierzchnia sprawia, że lakier zachowa swoje właściwości i będzie odporny na urazy mechaniczne i wilgotność. Cyklinowanie musi zostać wykonane przez zawodowego cykliniarza, choć oczywiście istnieją też domowe sposoby na wygładzenie powierzchni. Mowa tu np. o szlifierce elektrycznej, gruboziarnistym papierze ściernym czy o bloczkach ściernych.
Jeśli schody są wycyklinowane, trzeba pozbyć się wszystkich pyłów i zabrudzeń. Dokładnie odkurz drewniane schody i wyczyść powierzchnię dookoła. Jeśli zauważysz rysy czy wgłębienia - wypełnij je specjalistyczną masą szpachlową do drewna.
Jeśli schody są gotowe do lakierowania, to upewnij się, że w pomieszczeniu jest odpowiednia temperatura i wilgotność. Właściwe warunki są bardzo ważne, gdyż pozwalają lakierowi zachować swoje właściwości chemiczne, decydujące o wytrzymałości i odporności schodów na uszkodzenia mechaniczne i inne czynniki zewnętrzne.
Lakierując drewniane schody, upewnij się też że masz przygotowane wszystkie niezbędne narzędzia, np. pędzle o różnym włosiu, gazety, rękawiczki. Najczęściej stosowaną praktyką lakierniczą jest wykonanie najpierw tzw. gruntowania, czyli pokrycia surowego drewna warstwą lakieru wstępnego, używanego do świeżo wycyklinowany powierzchni. Mocno i intensywnie wetrzyj go w drewno.
Następnie możesz użyć drugiej warstwy lakieru, czyli połysk lub półmat. Rozprowadzaj lakier cienką warstwą, powoli i równomiernie, wzdłuż, nigdy w poprzek słojów. Zadbaj o to, by warstwa którą nakładasz nie wyschła nim zakończysz lakierowanie danej powierzchni. Odstęp pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw powinien wynieść ok. 2-3 godziny i każdorazowo powinno przeszlifować się delikatnie papierem ściernym, najlepiej o drobnych ziarnach.
Aby otrzymać optymalny efekt lakierowania, należy nałożyć minimum 2-3 warstwy lakieru, bez uwzględniania warstwy gruntującej.
Artykuł partnera