• 17 lipca 2024

System multiroom - nowoczesność i wygoda

multiroom

Któż z nas nie chciałby się budzić rano w rytmie ukochanej piosenki, która pozytywnie nastroi nas na cały dzień? A kiedy przechodzimy z jednego pomieszczenia do drugiego nie musimy się martwić, że nie słyszymy dźwięku. Takie funkcje ma audio system nazwany multiroom. Jest to specjalnie stworzony mechanizm, dzięki któremu możemy słuchać muzyki w każdym miejscu w swoim domu i nie musimy przenosić radia, laptopa lub innego odtwarzacza z pokoju do kuchni. Jeżeli mamy takie życzenie, to w każdym miejscu możemy usłyszeć inny utwór. Wszystko zależy od nas. Pierwsze systemy multiroom powstały w Stanach Zjednoczonych.

Czym tak właściwie jest system multiroom?

"Multiroom to dystrybucja dźwięku i obrazu do wielu niezależnych pomieszczeń. „Multi” oznacza co najmniej dwie strefy, a system taki zrealizować można klasycznie, przewodowo, jak i za pomocą wygodnych rozwiązań bezprzewodowych" - definicja zaczerpnięta ze strony instalacje.nautilus.net.pl.

Ideą multiroomów jest wielostrefowe nagłośnienie domu tak, aby z każdego miejsca można było usłyszeć dźwięk, a także kontrolować jego stopień natężenia. To tyle teorii, a jak to działa w praktyce? Podstawą takiego multiroomu jest określona jednostka centralna, czyli serce całego systemu. Taka jednostka zazwyczaj znajduje się w niewidocznym dla nas miejscu, a jej głównym zadaniem jest przekazywanie sygnału do wszystkich podłączonych jednostek. Źródłem dźwięku mogą być odtwarzacze CD lub DVD, serwery muzyczne czy nawet iPhony. Kolejnym kluczowym elementem są głośniki, połączone za pomocą kabli z jednostką centralną. Najczęściej głośniki są montowane tak, aby nie były widoczne np. w podwieszanych sufitach. Mogą być też wbudowane w ścianę.

Multiroom - ulubiona muzyka na wyciągnięcie ręki

Inną opcją są też małe głośniki usytuowane w różnych miejscach w pomieszczeniach, tak, aby nie rzucały się w oczy. Cały system jest skonstruowany w taki sposób, żeby usunąć z każdego pomieszczenia niezliczoną ilość odtwarzaczy i odbiorników radiowych, które często nie pasują do naszego wystroju, zajmują dużo miejsca i się kurzą. W każdym pomieszczeniu mamy wbudowane w ściany specjalne panele lub klawiatury, które pozwolą nam modyfikować głośność. Takie panele są małe i często niewidoczne dla oka. Dodatkowo firmy, które zajmują się takimi systemami, kładą duży nacisk na estetykę modułów sterowniczych.

Oprócz takich wbudowanych w ściany klawiatur istnieje też możliwość sterowania za pomocą pilota, przenośnego tableta lub smartfona. Jednostki centralne mają bardzo dużą pamięć, dzięki czemu mogą pomieścić nawet kilka tysięcy albumów muzycznych. Daje nam to niesamowicie dużo możliwości. Dodatkowo można układać swoje playlisty. Oprócz naszej wgranej w system centralny muzyki, możemy też słuchać swojej ulubionej stacji radiowej. Cały system można też podłączyć do sieci internetowej, a tym samym ściągnąć informacje o odtwarzanym albumie lub zobaczyć jak wygląda okładka płyty.

system multiroom

Konsola do zarządzania domowym system multiroom. Fot. https://instalacje.nautilus.net.pl/uslugi/multiroom/

Czasami ciężko jest nadążyć za wszystkimi nowinkami technicznymi. Nie dość, że taki system pozwala nam się cieszyć muzyką w każdym zakątku naszego domu, to w niektórych przypadkach jest także możliwość odtwarzania obrazu. Dzięki temu możemy też oglądać filmy i teledyski czy przeglądać zdjęcia.

Systemy multiroom są bardzo ciekawą opcją nie tylko dla koneserów muzyki, ale także dla każdej osoby, która lubi słuchać muzyki przy codziennych czynnościach.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować