• 19 marca 2024

Kino i najlepsze brzmienie muzyki w Twoim domu, czyli wszystko co musisz wiedzieć na temat gniazd głośnikowych

​Oglądanie filmu w kinie ma w sobie to "coś", a to za sprawą dźwięku, który jest przestrzenny i niejako nas otacza. Ale cóż, nawet najlepszy film włączony na przeciętnym sprzęcie wyklucza ten efekt. To samo dotyczy muzyki, bo są osoby, którym wystarcza odtwarzanie jej na komputerze, ale też tacy, dla których to zdecydowanie za mało. Jeżeli więc lubicie jakość i zależy Wam na perfekcyjnym dźwięku, to czas pomyśleć o wyborze dobrego sprzętu grającego. Ale bardzo duże znaczenie mają też gniazda głośnikowe. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam wszystko, co powinniście na ich temat wiedzieć.

Gniazdo głośnikowe – co to takiego?

Pewnie niewielu z was spotkało się z gniazdem głośnikowym. Warto więc dowiedzieć się, czym ono w ogóle jest. Samą estetyką poniekąd przypominają klasyczne gniazdka, tyle, że ich zastosowanie jest już zdecydowanie inne. Przede wszystkim dzięki nim można szybko i stosunkowo łatwo wykonać sieć audio w swoim domu czy mieszkaniu i to taką na profesjonalnym poziomie. Warto tutaj wiedzieć, że do takich modułów można podłączyć kolumny głośnikowe i to nawet jeżeli są od nich oddalone. Zatem jeżeli źródło sygnału jest oddalone, to za ich sprawą skutecznie i szybko podłączysz kolumnę głośnikową. Możesz to zrobić nawet do znajdującej się w ścianie instalacji głośnikowej i to niezależnie od odległości, w jakiej się znajdują.

Jakie gniazdo głośnikowe wybrać?

Trzeba wiec wiedzieć, że dostępnych jest naprawdę wiele różnych gniazd głośnikowych. Wybór oczywiście ma znaczenie, wszak liczy się funkcjonalność, ale też maksymalna wygoda oraz oczywiście zapewnienie najlepszej jakości dźwięku. Możecie się zdecydować choćby na gniazda pojedyncze, które umożliwiają podłączenie tylko jednego głośnika. Analogowe podwójne pozwalają na podłączenie dwóch głośników, a potrójne i poczwórne oczywiście trzech i czterech. Jednak należy też wiedzieć, że w dużej mierze wybór gniazda uzależniony jest od estetyka, bo ten sam efekt, co do ilości podłączeń, można uzyskać montując jedno poczwórne gniazdo głośnikowe, jak i dwa podwójne czy cztery pojedyncze.

Jaki montaż wybrać? Czy lepszy jest na tynku czy pod tynkiem?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudno, bo wszystko zależy w dużej mierze od Waszych preferencji. Otóż, co do zasady, to gniazda natynkowe montuje się łatwiej, ale w razie konieczności także szybciej wymienia. Oczywiście o ile sama estetyka Wam nie przeszkadza. Zdecydowanie lepiej prezentują się gniazda podtynkowe, tym bardziej że kable znajdują się pod tynkiem, co choćby wizualnie korzystniej wygląda. Ale jeżeli jednak dojdzie do jakiejś awarii czy uszkodzenia to gniazda głośnikowe podtynkowe zdecydowanie trudniej się wymienia i często nastręcza to problemów, szczególnie osobom, które o remontach nie mają zupełnie pojęcia. Oczywiście trzeba jeszcze zwrócić uwagę na aspekt techniczny, ale tak naprawdę między gniazdami podtynkowymi i natynkowymi nie ma wielkiej różnicy. Sama jakość dźwięku będzie w obu przypadkach taka sama. Jednak trzeba wiedzieć, że na jakość dźwięku wpływa ilość gniazd, która znajduje się na drodze sygnału i tutaj zasada jest jedna: im jest ich mniej, tym lepiej.

Jakość ma znaczenie, czyli co wybrać, by nie żałować?

Gniazda głośnikowe występują w różnych wariantach cenowych. Ale trzeba wiedzieć, że wcale nie trzeba płacić sporo, aby znaleźć dobry model. Te najbardziej profesjonalne oczywiście kosztują więcej, ale też raczej ich zastosowanie ma sensu w przypadku sprzętów o naprawdę dużej mocy. Jeżeli posiadacie bardzo dobry, czy dobry sprzęt audio, to jak najbardziej sprawdzi się gniazdo ze średniej półki. Dla uniknięcia słabej jakości dźwięku wiele osób nie stosuje wtyków, lecz stawia tylko na gniazda sprężone i "goły" kabel. Sama estetyka nie wpływa na jakość dźwięku więc tutaj możecie pozwolić sobie na klasykę, ale i większy design czy surowy styl.

Nawet w domu można cieszyć się świetną jakością odtwarzanego dźwięku. Dzięki temu słuchanie muzyki czy oglądanie filmów będzie jeszcze przyjemniejsze. Wystarczy tylko właściwy dobór gniazda głośnikowego. Tym bardziej, że jego koszt nie jest wysoki. Zatem czas najwyższy na zakupy.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Jaki kabel USB C wybrać?

​ Kable USC typu C są dzisiaj wykorzystywane w wielu urządzeniach w celu ich ładowania oraz przesyłu danych...

Jaki odtwarzacz DVD wybrać?

Choć oglądanie filmów na odtwarzaczu DVD nie jest już tak popularne jak kiedyś, to rozwiązanie z pewnością...