• 25 czerwca 2024

Analogowy renesans: Dlaczego gramofony wracają do łask w erze cyfrowej?

​Z czym kojarzyć się może słowo "gramofon"? Są takie osoby, które powiedzą, że to historia rodem z epoki pradziadków i prababć, czyli jakieś sto lat temu. Przeżytek, który znalazł już swoje miejsce w lamusie. Całkiem możliwe, że wiele młodych osób nie będzie miało w ogóle pojęcia o co tak naprawdę chodzi. Jak się jednak okazuje, gramofony powróciły do łask w erze cyfrowej. Ktoś powie, że to niemożliwe. A jednak nie. Czas na to, aby lepiej poznać współczesne gramofony.

Sprzęt, który ma duszę

Chyba śmiało można powiedzieć, że gramofon można zaliczyć do takich sprzętów, jakie mają duszą. Taką, której żaden współczesny sprzęt nie posiada. Włączając to "historyczne" urządzenie można usłyszeć niepowtarzalną jakość dźwięku, której żaden inny sprzęt nie jest w stanie wydobyć. Co prawda, współczesne gramofony nieco różnią się od tego, co można było otrzymać sto lat temu, ale jednak ich zaklęta dusza pozostała, dzięki czemu słuchanie muzyki staje się nie tylko czynnością, ale tak naprawdę czystą przyjemnością, która pozwala celebrować tak naprawdę wiele ważnych chwil.

Niepowtarzalne dźwięki przyjemne dla ucha

Puszczając muzykę z gramofonu należy wsłuchać się w to, co jest on nam w stanie zaoferować. Będzie to coś przyjemnego dla ucha, co pozwoli się nawet zrelaksować. Niezależnie od tego, czy ktoś puszcza poważną muzykę rockową, czy też orkiestrę symfoniczną, muzykę pop i wiele innych. Osoby, które poświęcą chwilę na wsłuchanie się w te takty muzyczne, na pewno będą w stanie wyłapać nie tylko głęboko brzmiący bas, ale także te wysokie tony, jakie zawsze w odpowiedni sposób powinny zostać podkreślone. Może gramofon nie będzie tak często użytkowany jak radio, ale jednak osoby, które zdecydują się na użytkowanie takiego sprzętu, na pewno będą w stanie dostrzec ogromną różnicę.

Który gramofon będzie najlepszą propozycją?

Wydawałoby się, że wybór będzie mocno okrojony, więc podjęcie finalnej decyzji nie powinno dla nikogo stanowić żadnego problemu. Błąd! Obecnie w sklepach można otrzymać różnego rodzaju gramofony, m.in. automatyczne i Audio-Technica. Wybór jest naprawdę całkiem spory, więc podjęcie finalnej decyzji może sprawiać trudność.

Dla wielu wyznacznikiem będzie cena. Jednak biorąc pod uwagę zakup takiego sprzętu, warto nieco doinwestować, aby móc cieszyć się czymś lepszym, co podniesie jakość słyszalnych dźwięków na jeszcze wyższy poziom. Wyższa cena równa się także lepszym podzespołom, które są w stanie użytkownikom zagwarantować możliwość dłuższego użytkowania.

Pod uwagę trzeba wziąć jeszcze wiele innych elementów, m.in. wzmocnienie sygnału akustycznego, wkładka, rodzaj napędu, przedwzmacniacz, itd. Jest wiele takich elementów, które należy uwzględnić, aby mieć pewność, że korzystać się będzie z najlepszego sprzętu, który pomoże wielu osobom rozpocząć przygodę z płytami winylowymi. Skorzystaj z oferty sklepu audio Nautilus2 i skomponuj swój wymarzony zestaw.

Pomimo tego, że gramofon przez wielu uważany jest za przeżytek, to i tak wiele osób chętnie z nich korzysta, aby słuchanie muzyki stało się dla nich prawdziwą celebracją chwili.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować