• 30 maja 2024

Tych błędów unikaj korzystając ze zmywarki

tabletki do zmywarki

Dziś zmywarka do naczyń nie jest już uważana za dobro luksusowe i dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że można ją spotkać w trzech na cztery gospodarstwa domowe. Trudno się temu dziwić. Zmywarka pozwala na oszczędność czasu i przydaje się wszystkim członkom rodziny.

Choć jednak mamy do czynienia z rozwiązaniem, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, nadal kwestie związane ze zmywaniem naczyń w zmywarce budzą spore wątpliwości. Pierwszym błędem jest samo założenie, że mycie ręczne jest lepsze od tego, jakie jest nam w stanie zaproponować zmywarka do naczyń. Zarówno wówczas, gdy mamy do czynienia ze zdrowiem, jak i ekologią to zmywarki zdają się górować nad ręcznym myciem naczyń. Już sama temperatura wody, którą jest nam w stanie zapewnić taka maszyna, daje do myślenia, mamy bowiem do czynienia z przynajmniej sześćdziesięcioma stopniami.

Oczywiście, jeśli myjemy naczynia wyjątkowo sprawnie, możemy mówić o oszczędności wody, jakiej nie jest nam w stanie zapewnić zmywarka. W takim przypadku jednak niemal zawsze mamy do czynienia ze smugami. Trudno też zakładać, że naczynia zmywane wyjątkowo szybko, będą przesadnie czyste. Innym poważnym błędem, który stanowi zaskoczenie dla wielu osób, jest płukanie naczyń w zlewie jeszcze przed włożeniem ich do zmywarki. Jest to niewłaściwe choćby dlatego, że detergent powinien mieć miejsce do pracy. Jeśli więc nasze naczynia są wolne od zabrudzeń, zawarte w tabletkach enzymy ograniczą się do krążenia po wnętrzu zmywarki, a my sami nie będziemy z nich mieli żadnej korzyści.

zmywarka do naczyń

Z czasem może to prowadzić do bardziej poważnych konsekwencji z niszczeniem naczyń na czele. Innym błędem jest brak wiedzy na temat tego, jakiego detergentu powinno się używać podczas zmywania. Co ciekawe, to właśnie detergenty w proszku są lepsze od tych w płynie, może się bowiem okazać, że te ostatnie zaczną w pewnym momencie osadzać się w rurach zatykając je. Problemem jest też skład detergentów. Zwykle nie przywiązujemy do niego zbyt dużej wagi, a tym samym naszej uwadze ucieka to, jak wiele jest w nich szkodliwych substancji.

Nie należy też przygotowywać detergentów samodzielnie i to nawet pomimo tego, że w Internecie nie brakuje przepisów na takie cudowne środki domowej roboty. Zawsze będą one zdecydowanie słabsze od klasycznych detergentów i z pewnością nie przysłużą się ani samej zmywarce, ani naszym naczyniom. Co więcej, ich stosowanie bardzo często kończy się obecnością na talerzach zacieków, które później trudno jest wyeliminować.

Ważne jest także to, co trafia do zmywarki, częstym błędem jest zatem umieszczanie w niej noży oraz różnego rodzaju tarek. Z czasem może dojść do ich stępienia, co z pewnością nie leży w naszym interesie. O ostrożności należy też pamiętać umieszczając w zmywarce kryształ, delikatną porcelanę oraz ręcznie malowane naczynia. Te raczej nie uszkodzą samej maszyny, mogą jednak stracić wiele ze swojej atrakcyjności wizualnej. Ostatni błędem, o którym warto wspomnieć, jest brak wiedzy na temat tego, co tak naprawdę potrafi nasza zmywarka. Wielu jej funkcji po prostu więc nie wykorzystujemy.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować