• 19 marca 2024

Domowe sposoby na polerowanie lamp

Obecnie większość spośród samochodowych lamp, produkuje się ze sztucznych tworzyw. Dlatego nawet po upływie zaledwie kilku lat, mogą podlegać zmatowieniu, co nie tylko będzie się prezentowało niezbyt estetycznie, ale jest też realnym zagrożeniem na drodze - reflektory będą gorzej świecić, zaś auto stanie się mniej widoczne. Dlatego warto dowiedzieć się, jak domowym sposobem można wypolerować lampy w aucie. 

Jak czyścić lampy samochodowe?

Na początku, powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż mechanicy z dobrych warsztatów samochodowych, mogą w profesjonalny i dokładny sposób wyczyścić światła w naszym aucie. Koszty przeprowadzenia takiej usługi, to około 100 złotych. Jeżeli jednak wolimy przeprowadzić tenże proces samodzielnie, musimy przygotować sobie kiła ważnych elementów, które składają się na zestaw do polerowania lamp

Niezbędna nam będzie specjalna ściereczka wykonana z mikrofibry, wodny papier ścierny, płyn do mycia szyb, środek będący zabezpieczeniem przed działaniem promieni UV oraz środek czyszczący i polerujący elementy plastikowe.

Polerowanie lamp, czyli zachowaj ich czystość na dłużej

Na samym początku, należy bardzo dokładnie wymyć reflektory z zastosowaniem środka do czyszczenia samochodów i ściereczki wykonanej z mikrofibry. Następnie musimy poddać ocenie, w jakim stanie znajdują się lampy. Może się okazać, iż ścierny papier nie będzie niezbędny. Jeżeli jednak uznamy, iż rysy są dość głębokie, zaś przejrzystość reflektorów słaba, zacznijmy pracę od użycia ściernego papieru z mniejszą gradacją. 

Zanim przejdziemy do pracy, powinniśmy zabezpieczyć wszelkie elementy znajdujące się dokoła reflektorów z zastosowaniem klejącej taśmy. Musi być ona jednakże słaba, bowiem w innym przypadku możemy uszkodzić lakier. 

Teraz możemy przystąpić do właściwego szlifowania za pomocą papieru ściernego, przy czym musimy pamiętać, aby nie wykonywać ruchów kolistych: powinniśmy to robić na zmianę poziomi albo pionowo. Co pewien czas, musimy także wypłukać papier w wodzie i sprawdzić, czy nie jest on już zużyty. 

Lampy musimy szlifować na tyle długi, aby całość została równomiernie zmatowiona. Na koniec należy umyć klosz z użyciem wody i dokładnie go wytrzeć. 

Kiedy ten etap będziemy mieć już za sobą, możemy zająć się polerowaniem lamp z zastosowaniem ściereczki wykonanej z mikrofibry i zabezpieczeniem klosza przed promieniami UV. 

polerowanie lamp samochodowych

Co możemy zrobić, jeśli reflektory w aucie zaparują? 

Gorzej będzie w wysięku, kiedy reflektory w aucie zaparują od środka. Zwykle, dzieje się tak z uwagi na uszkodzenia mechaniczne albo zapchanie odpowietrzników umożliwiających odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz klosza. Co wówczas możemy zrobić? 

W takim przypadku, konieczne będzie zdemontowanie reflektorów. Powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, czy napowietrzniki nie zostały zapchane, a jeżeli do tego doszło, należy je dokładnie wyczyścić. Kiedy powstało pęknięcie na kloszu, trzeba go będzie najprawdopodobniej wymienić na zupełnie nowy. 

Jeżeli jednak jest w całości, należy sprawdzić, czy klej od szkła lamp, jest zupełnie szczelny. W takim celu wystarczy, iż wlejemy wodę wraz z płynem i następnie wypłukamy reflektor - jeżeli woda, nie będzie wyciekała na zewnątrz, lampa jest na pewno szczelna. Jeżeli jednak zauważymy wycieki, musimy rozmontować reflektor, wyczyścić go i ponownie skleić. 

To jednakże dosyć trudne zadanie, gdyż bardzo łatwo możemy uszkodzić części lampy, przykładowo tak zwany odbłyśnik, dlatego czasami lepsza będzie wizyta u specjalisty w warsztacie. 

W sytuacji, kiedy posiadamy jednakże reflektory wykonane ze szkła, od razu powinniśmy skontaktować się z odpowiednim mechanikiem - czyszczenie ich domowymi sposobami, jest dosyć trudne. Warto także mieć na uwadze, iż możemy nabyć już gotowe zestawy do wypolerowania lamp w aucie, które mają wszelkie potrzebne środki czy narzędzia do czyszczenia reflektorów. 

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować