• 8 października 2024

Jak powinna wyglądać rekrutacja kandydatów do pracy?

Wielu osobom może się wydawać, że proces rekrutacyjnych nowych pracowników to łatwe zadanie. Kandydatów przecież nie brakuje, więc wystarczy umieścić ogłoszenia w odpowiednich miejscach, a następnie przebierać wśród osób posiadających właściwe kwalifikacje. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna. Rekrutacja nowych pracowników zajmuje sporo czasu i wymaga dużego zaangażowania ze strony samego pracodawcy lub oddelegowanych do tego zadania osób. Z jakich elementów składa się więc ten proces?

Określ swoje wymagania

Kiedy decyzja o konieczności zatrudnienia nowych osób ostatecznie zapadnie, czas się zastanowić nad tym, jakie mamy oczekiwania względem przyszłego pracownika. Musimy jasno sprecyzować nasze wymagania oraz to jaki będzie zakres obowiązków na danym stanowisku. W oparciu o takie wytyczne możemy dopiero stworzyć ogłoszenie, które należy opublikować w najważniejszych serwisach ogłoszeniowych lub bardziej tradycyjnie w gazetach. W ogłoszeniu możemy również zamieścić informacje o dodatkowych atutach, które zadziałają na korzyść kandydata, a także o potencjalnym wynagrodzeniu, jakie możemy zaoferować nowemu pracownikowi.

Selekcja i pierwszy kontakt z kandydatami

Po opublikowaniu ogłoszeń musimy być przygotowani na to, że do biura zaczną spływać pierwsze zgłoszenia. Niejednokrotnie są to bardzo duże ilości CV kandydatów, z którymi trzeba dość skrupulatnie się zapoznać. Warto odczekać kilka dni zanim rozpoczniemy selekcję, tak by minęła "pierwsza fala" zgłoszeń. Wówczas możemy ze spokojem zasiąść przy biurku, by oddać się lekturze. Kandydatów najlepiej podzielić na 2 lub 3 grupy: tych do odrzucenia, osoby spełniające nasze oczekiwania i ewentualnie tych, których trzeba dokładniej zweryfikować. 

Kiedy mamy już listę naszych faworytów, musimy w jakiś sposób powiadomić ich o tym, że jesteśmy nimi zainteresowani. Możemy to zrobić mailowo lub telefonicznie, choć oczywiście preferowany jest ten drugi sposób. Wcześniej musimy ustalić w jakie dni i w jakich godzinach będą się odbywały rozmowy kwalifikacyjne. Dzięki temu będziemy w stanie od razu umówić się z kandydatami na spotkanie.

Rozmowy kwalifikacyjne i wybór nowego pracownika

Do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych trzeba dobrze się przygotować. Najlepiej będzie spisać na kartce wszystkie pytania, które chcemy zadać każdemu z kandydatów. Należy przede wszystkim zweryfikować informacje zawarte w CV takiej osoby, dlatego pamiętajmy, aby dokument ten również znalazł się na naszym biurku. Często konieczne jest również wykonanie zadania praktycznego, o czym powinniśmy uprzedzić kandydatów. 

Po spotkaniu z wszystkimi nowymi pracownikami, należy zastanowić się, która z osób najlepiej sprawdzi się na danym stanowisku. Warto skonsultować się z pozostałymi członkami zespołu, którzy mogą zwrócić naszą uwagę na różne aspekty dotyczące kwalifikacji lub osobowości poszczególnych kandydatów. A kiedy już zapadnie decyzja pozostaje poinformować o tym kandydata i dopełnić wszystkich formalności związanych z podpisaniem umowy.

Profesjonalna pomoc w rekrutacji pracowników

Proces rekrutacyjny jest niezwykle czasochłonny, dlatego coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji pracy (na przykład agencji Strategie Personalne) . Wbrew pozorom nie jest to szczególnie duży wydatek, a takie usługi mogą nas naprawdę odciążyć. W zależności od naszych potrzeb agencja pracy może przejąć obowiązki związane z całą rekrutacją lub tylko z jej częścią (na przykład związanych z selekcją kandydatów). Warto więc rozważyć taką możliwość i zdać się na specjalistów od rekrutacji.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować