• 19 kwietnia 2024

Poznaj ciekawe pomysły na oświetlenie zewnętrzne domu – oczywiście stylowe i energooszczędne

Nie tylko wnętrze domu musi być dobrze oświetlone, ale również zewnętrzna fasada, podjazd, alejki prowadzące do domu, a także numer domu. Oczywiście najlepszym wyborem jest tutaj oświetlenie energooszczędne, zatem można wykorzystać lampy ledowe, jak również te zasilane solarnie. Warto jednak zwrócić uwagę na różnorodną stylistykę opraw, a także właściwości samych lamp, dlatego w dzisiejszym poradniku przedstawimy ciekawe pomysły na oświetlenie zewnętrzne domu.

Po pierwsze: plafony lub kinkiety tuż nad wejściem

Jest wiele rodzajów opraw oświetleniowych przystosowanych do żarówek LED. Jednymi z nich są plafony, w których diody LED doskonale rozpraszają światło. Takie oprawy można powiesić nad wejściem do budynku jeśli jest ono cofnięte względem całej bryły albo też pod daszkiem balkonu lub tarasu. Takie oprawy występują w bardzo różnym stylu. Mogą przypominać formy industrialne, kiedy w zamkniętych szklanych prostopadłościanach widoczna jest żarówka LED stylizowana na tradycyjną, gdzie diody tworzą coś w rodzaju żarnika. Oczywiście plafony mogą mieć niezwykle nowoczesną formę i być wykonane z nieprzejrzystego tworzywa, np. w modnym szarym kolorze. Mają często formę spłaszczonej kuli albo walca i świetnie podkreślają geometryczne elementy dekoracyjne ścian zewnętrznych domu, takie jak choćby wymalowane pasy. Sposobem na doświetlenie i uwydatnienie piękna fasady czy budynku od strony tarasu jest również wybór kinkietów. Mogą one występować w wersji klasycznej z formą kloszy przypominających uliczne latarenki, albo ultra nowoczesnej, geometrycznej, podobnie jak w przypadku plafonów walcowatej czy też prostopadłościennej. Wszystkie te nowoczesne i klasyczne oprawy oferuje hurtownia elektryczna amper.pl. Znajdziesz w niej również nowoczesne i energooszczędne źródła światła LED.

Po drugie: naświetlacze LED nad wjazdem do garażu

Bardzo istotne znaczenie ma dobre podświetlenie wjazdu do garażu i samego garażu. Tu doskonale mogą sprawdzić się nowoczesne naświetlacze LED. Można je zamontować nad garażem będącym częścią budynku. Dają szeroki kąt padania światła, dzięki czemu bez problemu można podświetlić cały podjazd aż do bramy. Warto wybrać ciepłe źródła światła, które nie są męczące dla oczu. Takie najlepiej sprawdzają się na zewnątrz. Warto podkreślić, że naświetlacze najczęściej wyposażone są w czujnik ruchu dzięki temu światło włącza się, gdy wykryje ruch w obrębie działania urządzenia. Naświetlacze LED świetnie pasują do nowoczesnych elewacji.

Po trzecie: oświetlenie gruntowe przy ścieżkach lub zastosowanie lamp solarnych

Na zewnątrz domu warto podświetlić również ścieżki, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma latarni ulicznych będzie to ułatwienie zarówno dla domowników, jak i wszystkich osób opuszczających dom po zmierzchu. Dzięki temu nie będą musieli włączać latarek w swoich smartfonach. Oświetlenie gruntowe LED musi zostać wpisane w ścieżki brukowane, zatem powinno być wykonane na etapie wykańczania posesji. Można je nabyć w hurtowni elektrycznej. Kiedy kostka brukowa została już wykonana najlepiej wybrać lampy solarne, które można wbić bezpośrednio w trawę. Mogą zapewnić efektywne i energooszczędne oświetlenie zasilane z odnawialnych źródeł energii, czyli ze słońca. Są takie lampy solarne, które mają podwójne zasilanie i w momencie rozładowania akumulatora przechodzą w tryb zasilania elektrycznego.

Po czwarte: dekoracyjne dodatki oświetleniowe, czyli girlandy LED i latarenki

Jeśli chcesz aby oświetlenie zewnętrzne domu prezentowało się stylowo, powinieneś wybrać także to dekoracyjne. Zatem sprawdzą się girlandy led, które można zawiesić nad wejściem, ale również jako element ozdabiający podpory tarasu. Oczywiście przed wejściem można postawić również latarenki. Sprawdzą się również na ścieżce prowadzącej do domu. W ten sposób stworzy się iście bajkowy klimat. Warto pamiętać, że podobnie jak tradycyjne oświetlenie zewnętrzne, tak i dekoracyjne oświetlenie led musi mieć ochronę wodoszczelną i pyłoszczelną przynajmniej na poziomie IP 65, a najlepiej IP 67 lub IP 68.

Możesz wybrać kilka źródeł światła i połączyć je na jednej fasadzie czy w obejściu albo zdecydować się na jeden rodzaj. Ważne, by oprawy pasowały do siebie pod względem stylistycznym, a lampy gwarantowały energooszczędność.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować