• 17 lipca 2024

Łóżko do sypialni – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zdrowy sen jest bardzo ważny dla kondycji naszego organizmu. Dzięki niemu ma on czas na regenerację, dając nam siłę do życia każdego dnia. Sen jest tematem badań badaczy z wielu dziedzin naukowych, wszyscy są zgodni, brak odpowiedniej długości i jakości snu działa na nas destrukcyjnie. Co zrobić, by dobrze się wysypiać? Stworzyć komfortowe miejsce, w którym można spać. Nie uda nam się to bez wygodnego łóżka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego modelu dla siebie? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Jakie łóżko wybrać?

Bez względu na to, czy śpisz w pojedynkę, czy z partnerem, bardzo dobrym wyborem są duże i wygodne łóżka dwuosobowe. Dostępne są rozmiary od 140 cm szerokości do nawet ponad 2 metrów. Dzięki temu możesz wygodnie odpoczywać. W sklepach można znaleźć modele wykonane z drewna, metalu czy też tapicerowane. Niektóre oprócz wygodnego wezgłowia, posiadają także obszerny  pojemnik na pościel, co przydaje się zwłaszcza w mniejszych sypialniach, gdzie dodatkowe miejsce do przechowywania jest bardzo potrzebne. Bardzo ważną kwestią podczas wyboru odpowiedniego łóżka jest materac. Dostępne są modele piankowe, sprężynowe, twardsze i miększe, a nawet dwustronne czy dzielone na pół, by obie osoby, które na nim śpią, mogły wyspać się w dostosowanych do siebie warunkach. Przy tak ogromny wyborze na pewno każdy znajdzie model łóżka, jak i materaca, dostosowane do własnych preferencji i potrzeb. Ciekawe modele w dobrych cenach i świetnej jakości, znajdziesz m.in. na stronie internetowej Edinos.pl. Warto zapoznać się z ich bogatą ofertą.

Co zrobić, żeby dobrze spać?

Oprócz dobrze dobranego łóżka i materaca nie bez znaczenia jest także klimat panujący w sypialni. Zadbaj o odpowiednią temperaturę, która nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Ważna jest także dobrze dobrana poduszka i kołdra. Postaw na tę sezonową, by nie było ci pod nią za zimno w zimie ani zbyt ciepło w lecie. Ważne jest także odpowiednie ułożenie ciała podczas snu. W tym celu warto wybrać poduszkę ergonomiczną. Nie patrz w telewizor ani ekran telefonu bezpośrednio przed snem. Na 2-3 przed snem, nie pij kawy ani herbaty oraz nie jedz ciężkostrawnych posiłków. Daj organizmu czas na odpoczynek, nie marnuj go na trawienie pokarmów i nie dostarczaj mu kofeiny, która nie pozwoli ci zasnąć.

Nie bagatelizujmy znaczenia snu

Skutki braku snu mogą być bardzo poważne. Nie bagatelizujmy tego. Jeśli śpimy zbyt krótko lub nasz sen jest złej jakości, np. często budzimy się w nocy, nasz organizm nie ma czasu na regenerację. Skutkiem może być zmniejszona zdolność zapamiętywania, bóle głowy, otyłość. Wzrasta ilość kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, a także ryzyko zachorowania na depresję i cukrzycę. Stajemy się drażliwi i podatni na choroby. Nasza wydajność spada, co wiąże się np. z gorszymi wynikami w pracy. Zmęczony, senny człowiek, nie jest w stanie cieszyć się z życia. Nie zaniedbuj snu, dbaj o jego długość i jakość, a twój organizm na pewno ci za to podziękuje.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować