• 17 lipca 2024

Olejowanie drewna – co trzeba o nim wiedzieć?

Niezbędnym elementem gwarantującym piękny ogród na długie lata jest dokładne zaimpregnowanie wszystkich drewnianych elementów wyposażenia naszego zielonego azylu. Dziś przyjrzymy się jednemu z nich, czyli olejowaniu, które przed długi czas było nieco demonizowane, choć zupełnie niepotrzebnie.

Zabezpieczenie drewnianych elementów w ogrodzie, powinno być jedną z pierwszych czynności, którą wykonamy przy przygotowaniu go do sezonu. Głównie ze względu na to, że surowe drewno szybko zacznie reagować na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Poranna rosa, wiosenny deszcz czy nocny przymrozek mogą uszkadzać delikatną powierzchnię, a przez to meble i dekoracje ulegną szybszemu niszczeniu. Warto też pamiętać, że drewniane elementy, takie jak meble wewnętrzne czy blaty kuchenne, również wymagają regularnego olejowania.

Impregnacja drewna jest więc obowiązkowym punktem, jeśli chcemy, aby służyło nam przez wiele lat, a niekoniecznie mamy budżet z gumy, żeby co sezon kupować nowe wyposażenie do ogrodu czy domu. Od czego więc zacząć?

Krok 1 – oczyszczenie powierzchni

Zabezpieczanie drewna należy zacząć przede wszystkim od dokładnego oczyszczenia powierzchni z zanieczyszczeń, oszlifowania jej i odkurzenia z pozostałości pyłu. Ważne jest też, żeby zwrócić uwagę na wilgotność materiału, na którym pracujemy. Drewno musi być zupełnie suche, żeby impregnacja miała sens.

Krok 2 – impregnacja

Co jest potrzebne do rozpoczęcia impregnacji elementów drewnianych? Przede wszystkim dobrze przygotowane drewno, które najlepiej impregnować w pomieszczeniach lub w półotwartej przestrzeni. Zwłaszcza jeśli na dworze jest niepewna pogoda lub istnieje ryzyko wystąpienia opadów. Potrzebny będzie także pędzel, wystarczy zwykły malarski, a także olej do drewna lub lakier do drewna. Szeroką ofertę sprawdzonych preparatów znajdziesz w sklepie internetowym Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Oleje-i-lakiery-do-drewna/c/b2c-oleje-i-lakiery .

Olej do impregnacji drewna należy nakładać na powierzchnię pędzlem, w dwóch seriach. Można takie olejowanie przeprowadzić w ciągu jednego dnia – olej wsiąka w strukturę drewna przez około 8 godzin. Trzeba pamiętać, żeby 30 minut po nałożeniu preparatu, zdjąć z drewna jego nadmiar. Wystarczy do tego zwykła bawełniana szmatka – może być lekko wilgotna, ale nie mokra. Po upłynięciu 8 godzin od nałożenia pierwszej warstwy można nałożyć drugą, powtarzając cały proces tak jak za pierwszym razem.

Dlaczego warto stosować olej do drewna na zewnątrz? Głównie ze względu na to, że ten proces impregnacji pozwala zachować naturalną strukturę drewnianych elementów. Warto po upływie wymaganych 8 godzin od nałożenia drugiej warstwy, położyć kolejne dwie, zwłaszcza jeśli planujemy, że meble czy dekoracje będą stały na dworze przez cały rok.

Warto stale obserwować co dzieje się z drewnem w trakcie eksploatacji. Proces olejowania można powtarzać zawsze wtedy, kiedy widzimy, że drewno tego wymaga. Jeśli wszystko jest w porządku, powtarzamy raz na rok.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować