• 26 kwietnia 2024

System grzejny i elektryczne podgrzewacze ciepłej wody - o czym warto wiedzieć?

Elektryczne podgrzewacze wody są zwykle używane w punktach poboru na małą skalę. Podgrzewacze służą do zaopatrywania domów, mieszkań i innych obiektów w ciepłą wodę do użytku w pralniach, prysznicach, łazienkach, zlewozmywakach i umywalkach. W przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj potrzeba jednego o wielkości około 150 litrów do zasilania całego domu - rozmiar ten jest zwykle adekwatny do potrzeb mieszkańców. Mniejsze podgrzewacze wody są stosowane w mieszkaniach lub kawalerkach (więcej informacji na ich temat znajdziesz na https://hydrotermo.pl/)

Jak działają elektryczne podgrzewacze ciepłej wody?

Ogólna idea elektrycznego podgrzewacza ciepłej wody polega na wykorzystaniu energii elektrycznej do podgrzewania wody zgromadzonej w zbiorniku urządzenia. Urządzenie jest podłączone na stałe lub do gniazdka. Wykorzystując prąd elektryczny dostarczany przez zasilacz, konstrukcja urządzenia sprawia, że ​​prąd przepływa przez elementy grzejne, które są odporne na prąd elektryczny. Zwykle są dwa elementy grzejne. Są one rozprowadzane po całym zbiorniku.

  • Jeden znajduje się na samym dnie urządzenia.
  • Drugi znajduje się zwykle pośrodku zbiornika.

Za pomocą wbudowanego termostatu energia jest dostarczana do elementów w zbiorniku podgrzewacza wody. Termostat to przełącznik przeznaczony do pomiaru temperatury wody. Dzięki zastosowaniu termostatu w konstrukcji, podgrzewacz może działać niezależnie, włączając i wyłączając się w razie potrzeby, aby utrzymać odpowiednią ilość ciepłej wody i utrzymać ją w żądanej przez nas temperaturze. Zwykle mają w projekcie pokrętło, aby umożliwić użytkownikom zmianę żądanej temperatury - w razie potrzeby.

Gdy temperatura wody spada, przełącznik w termostacie zamyka się, aby umożliwić przepływ prądu elektrycznego w celu podgrzania wody, a następnie otwiera się ponownie, gdy temperatura wody osiągnie żądany limit. Kiedy lokator otwiera kran z gorącą wodą, zimna woda wpływa do zbiornika przez to, co w branży nazywa się rurką zanurzeniową. Spadek temperatury wody uruchamia termostat, a następnie włącza się element grzejny. Gdy użytkownik zakręci kran, elementy grzejne będą nadal pracować, aż temperatura wyrówna się do żądanej wartości.

Pamiętaj o pojemności i efektywności systemu grzewczego

Wydajność systemu grzewczego powinna odpowiadać zapotrzebowaniu mieszkania lub domu. Jeśli kupisz urządzenie grzewcze, które jest za duże dla Twojego domu, wygenerujesz więcej ciepła niż jest Ci potrzebne, co jest nieefektywne. Zbyt mały system ogrzewania też nie przyniesie Ci żadnych korzyści, ponieważ aby ogrzać Twoje mieszkanie, będzie musiał pracować dużo ciężej. To także doprowadzi do wyższego zużycia energii, a w konsekwencji wyższych rachunków za media. Proste obliczenie obciążenia powinno wystarczyć, biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • Wielkość i charakterystyka cieplna Twojego domu.
  • Liczba osób w nim mieszkających.
  • Poziomy i jakość izolacji.
  • Preferencje osobiste.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować