• 19 września 2024

Parterowy czy z poddaszem użytkowym - który dom wybrać szukając idealnego projektu?

Decydując się na budowę domu musimy podjąć decyzję o jego bryle i wybrać odpowiedni dla nas projekt. Na rynku dostępne są tysiące rozwiązań, o różnych bryłach i wielkościach. Najpopularniejsze domy to parterowe i z poddaszem użytkowym, ze względu na niskie koszty budowy. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Sprawdź który projekt wybrać szukając idealnego domu dla rodziny.

Sprawdź warunki zabudowy

O tym jaki dom możemy wybudować na działce wprost mówią przepisy miejscowego planu zagospodarowania terenu lub - w przypadku ich braku - decyzji o warunkach zabudowy. Pomimo naszej wizji i pomysłu na wymarzony dom przepisy prawa budowlanego mogą wskazywać z goła odmienną koncepcję i stanowić, że na danej działce zbudować można jedynie dom parterowy o konkretnej wysokości.

Jeśli w Twojej sprawie nie wszczęto jeszcze postępowania o warunki zabudowy, możesz spróbować zawnioskować o wydanie decyzji zgodnej z własną wizją. W tym celu konieczne będzie dołączenie szkicu budynku wraz z oczekiwanymi wymiarami.

Jeśli okolica nie jest jeszcze zabudowana lub jest zabudowana domami o podobnym kształcie i bryle można liczyć na to, że urzędnicy przychylą się do Twojego wniosku.

Dostosuj projekt domu do działki

Wybierając projekt domu należy brać pod uwagę przede wszystkim wymiary i ułożenie działki. Dom parterowy zajmie większą powierzchnię zabudowy niż piętrowy. Jeśli posiadasz niewielką, wąską działkę możesz mieć problem z ustawieniem na niej dużej, przestronnej parterówki.

Pamiętaj o obowiązujących przepisach budowlanych i konieczności zachowania odpowiednich odległości. W większości przypadków prawa wymaga, aby odległość od budynku do granicy działki wynosiła 3 lub 4 metry - w zależności czy dotyczy ściany z oknem czy bez niego.

Istotną kwestią jest także ułożenie działki pod względem stron świata. Jeśli wjazd na działkę jest od strony południowej, a w wybranym przez Ciebie projekcie pokoje dzieci są po drugiej stronie domu, może to oznaczać brak odpowiedniego doświetlenia w pomieszczeniach.

Szukaj projektów zgodnych ze swoimi oczekiwaniami i parametrami działki - zwróć uwagę na ułożenie salonu i to w jakim kierunku znajduje się wyjście na taras. Warto by była to południowa lub zachodnia część - zapewni to odpowiednią ilość światła słonecznego i ciepło w letni wypoczynek.

Wybierz projekt dopasowany do stylu życia domowników

Jeśli zależy Ci na integracji domowników dom parterowy to świetne rozwiązanie. Całe życie rodzinne toczy się na jednym piętrze. To także dobre rozwiązanie w przypadku małych dzieci - pozwala mieć na oku maluchy i unikasz niebezpiecznych schodów.

Parterówka sprawdzi się dobrze, jeżeli w rodzinie zamieszkuje osoba starsza lub niepełnosprawna, dla której wejście po schodach byłoby nadmiernym utrudnieniem.

Dom z poddaszem zapewnia większą intymność domownikom i wydziela jasno strefę gościnną od sypialnej. Zwykle na dole toczy się życie towarzyskie, przyjmowani są goście i odbywają się wieczorne zabawy.

Na piętrze zlokalizowane są sypialnie, gdzie można w ciszy odpocząć, a dzieci odseparować od głośnych zabaw i spotkań. Bardzo często "góra" to strefa dzieci, gdzie znajdują się ich pokoje, przyjmowani są koledzy i koleżanki, a także odbywają się wspólne zabawy. W salonie można zaaranżować strefę dla dorosłych.

Porównaj koszty budowy

Zanim ostatecznie zdecydujesz się na któryś z projektów sprawdź jego koszty budowy. Większość firm projektowych oferuje orientacyjne kosztorysy, dzięki którym można oszacować ostateczny koszt budowy.

W przypadku niewielkiego domu, do 100m2 powierzchni i prostej bryle, najtańszy w budowie będzie prosty dom parterowy. Odchodzą koszty związane z laniem stropu, budową schodów i wykańczaniem kolejnego piętra.

Im większy dom tym wartość budowy przechyli się z korzyścią ku domom z poddaszem użytkowym. W tym przypadku powierzchnia zabudowy (czyli koszt fundamentów) będzie o połowę mniejsza.

Dużo mniej zapłacimy także za konstrukcję i pokrycie dachu. W przypadku parterówek najczęściej pojawiają się skomplikowane, wielospadowe dachy, które znacząco podwyższają koszty budowy. Ostateczną cenę warto porównać u firmy budowlanej, której zlecimy budowę domu.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować