• 3 grudnia 2024

Fitonia - jak ją pielęgnować?

Mimo że fitonia nie należy do dużych kwiatów, to rozmiar nie umniejsza jej atrakcyjności, a staje się jednym z jej atutów. Jest bardzo chętnie wprowadzana do mieszkań z uwagi na swoje piękne, barwne liście oraz brak konieczności rezerwowania dla niej dużej ilości przestrzeni. Jak prawidłowo pielęgnować fitonię, aby wydobyć z niej wszystkie walory? Podpowiadamy.

Fitonia zazwyczaj nie przekracza 20 cm wysokości. Charakteryzuje się ostro zakończonymi liśćmi, które są dość mocno nakrapiane, stąd też zawdzięcza swoje określenie - mozaikowa roślina. Blaszki liściowe mogą być jasnozielone, ciemnozielone, ale także kremowe, pomarańczowe, żółte, a nawet różowe. Nie jest to kwiat bardzo wymagający, niemniej trzeba wiedzieć o niej kilka rzeczy, aby móc długo cieszyć się nią jako przepiękną dekoracją przestrzeni.

Wymagania fitonii - podstawy

Fitonia lubi jasne pomieszczenia, ale nie toleruje bezpośredniej ekspozycji na słońce, która skutkuje u niej oparzeniami. Jej liście zaczynają opadać i może dojść nawet do zahamowania wzrostu. Ważne jest więc, aby zapewnić jej lekko osłonięte od słońca stanowisko, albo po prostu półcień. Wówczas odwdzięczy nam się pięknie ubarwionymi liśćmi. Jeśli nie jesteśmy w stanie sprostać tym wymaganiom, po prostu postawmy ją z dala od okna, ale z dostępem do światła.

Jeśli chodzi o temperaturę pomieszczenia, to optymalna wynosi 21 st. C, ale nikt nie powiedział, że nie może być wyższa. Z powodzeniem może wahać się w przedziale 22-24 st. C. Uważajmy natomiast na to, aby nie spadła poniżej 18 st. C. Istotna jest także wilgotność powietrza. Jeśli będzie ono zbyt suche i dodamy do tego zbyt mocną ekspozycję na światło, to kwiat zareaguje na taki duet zwinięciem listków. Co wówczas należy zrobić? Zanurzyć doniczkę w wodzie i postawić w półcień.

Fitonia i jej wymagania

Fitonia bardzo dobrze czuje się w żyznym i próchniczym podłożu. Jeśli chodzi o jego odczyn, to powinien być on lekko kwaśny. Dobrze odnajdzie się także lekko zbliżonym do obojętnego. Potrzebuje też regularnego przesadzania, ale pamiętajmy o tym, aby była to wiosna. Z uwagi na fakt, że korzeni się płytko, nie będzie od nas wymagała zakupu głębokiej doniczki. Odnośnie do nawożenia, to zimą możemy o nim zapomnieć, natomiast latem zdecydowanie się przyda. W związku z tym pomocny będzie do tegoż działania mocno rozcieńczony wieloskładnikowy nawóz dedykowany roślinom doniczkowym posiadających zielone liście. Jeśli chodzi o podlewanie, to musimy o nim pamiętać szczególnie latem. Wówczas fitonia wymaga go 2-3 razy w ciągu tygodnia. Zimą natomiast wystarczy podlewać ją raz na tydzień. Ważne jest to, aby nie przesuszyć rośliny, stąd też sukcesywnie sprawdzajmy stan podłoża.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować