• 25 czerwca 2024

Jak wybrać robota kuchennego?

Kuchenne zajęcia zajmują sporą część naszego codziennego życia. Nie ulega wątpliwości, że coraz większa część z nas chce sobie tę pracę ułatwić i usprawnić. Produkowane są coraz to nowsze urządzenia, których celem jest właśnie przyspieszenie kuchennych działań, a także optymalizacja miejsca w kuchni i na blacie roboczym. Urządzeniem, które ułatwi nam życie i które pokochamy od pierwszego wejrzenia jest robot kuchenny. Co sprawia, że jest on aż tak popularny? Do czego może nam posłużyć i czy warto w niego zainwestować?

Czym jest robot kuchenny?

Robot kuchenny to urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje wiele innych urządzeń. Jego rolą jest zastąpienie kilku mniejszych przyrządów jednym. Robot potrafi siekać, rozdrabniać, mieszać czy miksować. Bardziej zaawansowane urządzenia wyrabiają ciasto, kroją w plasterki i siekają nawet twarde orzechy. Sięgając po jedno urządzenie w zamian za kilka innych oszczędzamy nie tylko czas, ale także pieniądze. Mniej urządzeń musimy myć po skończonej pracy, a to również oszczędność czasu. Roboty kuchenne cieszą się ogromną popularnością, która wciąż wzrasta.

Do czego przydaje się robot kuchenny?

Robot kuchenny wielofunkcyjny, nawet w swojej najbardziej standardowej wersji, z powodzeniem zastąpi inne urządzenia w domu. Jeśli zdecydujesz się na zakup tego urządzenia, możesz pozbyć się wielu innych, np. zajmującej mnóstwo miejsca sokowirówki czy maszynki do mielenia mięsa. Co więcej, oprócz podstawowych funkcjonalności typu krojenie czy mieszanie, wiele robotów potrafi także obrać i poszatkować ziemniaki czy zrobić pyszne lody. Dzisiejsze roboty kuchenne są urządzeniami bardzo zaawansowanymi, a jednocześnie łatwymi w obsłudze. Łatwe jest także ich czyszczenie. Większość robotów posiada specjalną funkcję szybkiego czyszczenia, a także specjalne miejsce na przechowywanie wyposażenia dodatkowego i przewodu zasilającego. Dodatkową i przydatną funkcjonalnością jest także specjalna antypoślizgowa podstawa oraz system zabezpieczający przed przegrzaniem się urządzenia.
Każdy robot posiada tarcze ze stali nierdzewnej. To właśnie one odpowiadają za wykonywane przez robot czynności. Oprócz tarcz, robot kuchenny posiada mieszadła do wyrabiania ciasta i ubijania piany, młynek do kawy czy wyciskarkę do cytrusów. Im więcej jest elementów dodatkowego wyposażenia, tym większa jest funkcjonalność urządzenia.

Rodzaje kuchennych robotów

Roboty kuchenne dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Każdy z nich ma inne funkcje i przydaje się w różnych sytuacjach. Jednym z rodzajów często stosowanych robotów kuchennych jest mikser. Służy on przede wszystkim do ubijania i mieszania, za jego pomocą można także zagniatać ciasto. Większość z nas posiada w domu mikser, nie każdy jednak wie, że jest on zaliczany do grona robotów kuchennych. Kolejnym rodzajem tego typu urządzeń jest malakser. Jego główną funckją jest miksowanie i mieszanie. Malakser potrafi także siekać produkty, ucierać czy wyrabiać ciasto. Jest bardziej zaawansowanym urządzeniem niż standardowy mikser.
Innym rodzajem robota kuchennego jest blender, inaczej zwany rozdrabniaczem. Jak sama nazwa wskazuje, blenderem rozdrabniamy produkty. Możemy używać go do twardych produktów, ale także np. do zrobienia smoothie z owoców.

Bardzo często stosowanymi rodzajami robotów kuchennych są roboty z misą. Mogą mieć one postać tradycyjną lub planetarną.W przypadku urządzenia tradycyjnego, mieszanie odbywa się w jednym kierunku, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Robot planetarny natomiast umożliwia mieszanie wielokierunkowe. Mieszadła robota obracają się nie tylko wokół własnej osi, jak w przypadku robota tradycyjnego, ale także wokół misy. Mieszanie planetarne jest znacznie bardziej skuteczne i dokładne.

Robot typu cooking chef, czyli robot do zadań specjalnych

Wśród robotów z misą wyróżnić możemy roboty typu cooking chef. Jeśli chodzi o jego funkcje, nie różnią się one znacząco od funkcji robota planetarnego, różnicą jest jednak możliwość podgrzewania i gotowania składników bez konieczności używania dodatkowych naczyń, To rozwiązanie bardzo wygodne i komfortowe w użyciu, stąd coraz większa popularność tego typu urządzeń.

Czy warto zainwestować w robota kuchennego?

Nie ulega wątpliwości, ze robot kuchenny jest ogromnym ułatwieniem w kuchni. Łatwiej jest wykonać całą kuchenną pracę za pomocą jednego urządzenia niż manipulować kilkoma różnymi urządzeniami. Robot kuchenny jest szczególnie polecany osobom, których kuchnia nie jest zbyt duża, a miejsce do przechowywania oraz przestrzeń robocza jest niewielka. W takim przypadku warto zdecydować się na zakup robota, bo pozwoli on na zaoszczędzenie mnóstwa miejsca. Robot przyda się także każdemu, kto nie ma czasu ani ochoty na ręczne wykonywanie żmudnych czynności typu np. ścieranie marchewki czy ucieranie ziemniaków. Z pomocą robota takie zadania trwają o połowę krócej. Jeżeli wciąż nie masz pomysłu na prezent dla ukochanej, koniecznie zapoznaj się z ofertą robotów wieloczynnościowych, którą znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/roboty-wieloczynnosciowe.bhtml.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować