• 19 marca 2024

Dlaczego wilgotność powietrza wpływa na komfort mieszkania?

Jakość powietrza, którym oddychamy w domu jest równie ważna jak jakość powietrza, którym oddychamy na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, kiedy ograniczamy otwieranie okien ze względu na niskie temperatury panujące za oknem. A odpowiednia wilgotność powietrza w domu czy mieszkaniu może znacznie poprawić nasz komfort codziennego życia. Zachowanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale również na inne aspekty życia rodzinnego.

Optymalna wilgotność powietrza – czyli jaka?

Poziom wilgotności powietrza, w jakim człowiek czuje się najlepiej to przedział od 40 do 60%. Optymalna wartość wilgotności powietrza w mieszkaniu jest jednak uzależniona od temperatury w każdym z pomieszczeń domowych. Im niższa temperatura w danym pokoju, tym większa powinna być procentowa zawartość cząsteczek wody w powietrzu. Dla temperatury 20-22 st. C optymalną wartością będzie 40-45%, natomiast dla temp. 18-20 st. C to 55-60% wilgotności powietrza. Utrzymanie optymalnej wilgotności możemy osiągnąć domowymi sposobami, lub wspomóc się oczyszczaczem i nawilżaczem powietrza.

Skutki suchego powietrza w domu

Sezon grzewczy to dla nas prawdziwe wyzwanie. Odkręcanie grzejników, szczególnie w czasie dużych mrozów, to bardzo powszechna praktyka. Jednak trzeba pamiętać, że wzrost temperatury w pomieszczeniu przy jednoczesnym braku wentylacji przyczynia się do obniżenia wilgotności powietrza. A niski poziom wilgotności z kolei przyczynia się do powstawania problemów zdrowotnych. Suchy kaszel, chrypa, duszności – są to objawy związane z przesuszeniem błony śluzowej nosa i gardła.

Skutki zbyt dużej wilgotności powietrza w domu

Nie tylko suche powietrze wpływa niekorzystnie na nasz stan zdrowia. Zbyt wysoka wilgotność powietrza również może być szkodliwa nie tylko dla naszego organizmu, ale również dla stanu fizycznego naszego mieszkania. Duża zawartość wody w powietrzu to idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów jak grzyby czy roztocza. Te z kolei mogą nas uczulać, co gorsza, powodować poważne infekcje dróg oddechowych. Przebywając w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności powietrza możemy czuć się bardziej znużeni i wyczerpani, a także odczuwać przenikliwy chłód.

Jak zadbać o wilgotność powietrza w domu?

Utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza znacznie wpływa na nasz komfort mieszkania. Problemy z oddychaniem, ciągłymi infekcjami czy przesuszoną skórą znikają jak ręką odjął, a nasze samopoczucie ulega widocznej poprawie. Dobrym pomysłem będzie inteligentny nawilżacz powietrza, który nie tylko zadba o odpowiednią wilgotność, ale również pozbędzie się wszelkich zanieczyszczeń z powietrza, którym oddychamy. Można również spróbować domowych sposobów jak regularne wietrzenie czy suszenie prania na suszarce.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować