• 22 kwietnia 2024

Dynamometryczny adapter elektroniczny

Znane na rynku majsterkowiczów i mechaników klucze dynamometryczne to narzędzia, znajdujące swoje zastosowanie w motoryzacji i w warsztatach samochodowych. Dzięki specyficznemu zastosowaniu możemy mieć pewność, że narzędzia pozwolą na bezpieczne dokręcanie śrub. Elektroniczne adaptery dynamometryczne to narzędzia, które z niezwykłą precyzją podają wysoką dokładność przy dokręcaniu z zadanym momentem. Pozwala to na uzyskanie większej precyzji podczas pracy, a także bezpieczeństwa.

Elektroniczne klucze dynamometryczne – charakterystyka

Dynamometryczny adapter elektroniczny, podobnie jak elektroniczny klucz dynamometryczny, nie posiada sprężyny, dzięki czemu działają w oparciu i wałek skrętny z czujnikami. Narzędzia tego rodzaju pozwalają na uzyskanie wysokiej precyzji i dokładności, ze względu na zastosowanie elektroniki wysokiej jakości, jak również sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej. Dzięki temu narzędzia nie są również podane na znane rozkalibrowanie, ponieważ nie posiadają sprężyny. W przypadku tradycyjnego klucza dynamometrycznego ze sprężyną, po zakończeniu pomiarów, należy koniecznie ustawić minimalną wartość momentu na kluczu, istnieje bowiem ryzyko rozkalibrowania klucza. Elektroniczny adapter wyłączy się automatycznie. Zastosowanie dynamometrycznego adaptera elektronicznego pozwala również na wkręcanie śrub zarówno z prawym, jak i lewym gwintem.

Elektroniczne klucze dynamometryczne – wybór

Do najpopularniejszych kluczy dynamometrycznych na rynku zalicza się z pewnością modele mechaniczne. Dzięki mechanizmowi zapadki mechanicznej ustawiony wcześniej moment sygnalizowany jest charakterystycznym kliknięciem. Do bardziej zaawansowanych narzędzi należą jednak elektroniczne adaptery dynamometryczne wyposażone w sygnalizację elektroniczną. Dzięki mechanizmowi tego rodzaju narzędzie skutecznie i dokładnie sygnalizują osiągnięty moment przy pomocy sygnału dźwiękowego oraz diody LED. Dodatkowo pozwalają na dokładny pomiar kąta, a także zapamiętanie wcześniejszych ustawionych wyników. Elektroniczne klucze dynamometryczne pozwalają również na ustawienia dowolnej tolerancji, a w niektórych modelach istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia kodem PIN. Jeśli zajdzie taka konieczność, można odpowiednio zmienić jednostki pomiarów spośród kilku dostępnych. Rozwiązania tego rodzaju pozwalają na zachowanie optymalnego działania, a także pozwalają na uzyskanie maksymalnej dokładności i bezpieczeństwa podczas pracy.

Zastosowanie elektronicznych adapterów dynamometrycznych

Bardziej zaawansowane urządzenia z pewnością znajdą swoje zastosowanie przy cięższych pracach, które wymagają odpowiedniej dokładności. Zapewniają wysoki komfort pracy, a także dokładność na poziomie od 0,5% do 4%. Często elektroniczne klucze dynamometryczne posiadają dodatkowe udogodnienia, takie jak możliwość współpracy z komputerem. Doskonale zatem sprawdzą się przy odkręcaniu kół. Tam zakres momentu musi być większy w porównaniu do silnika. Najlepiej sprawdzą się produkty pracujące w granicach od 40 do 200 niutonometrów. Pamiętajmy, że koła powinny być dokręcone odpowiednio i bardzo precyzyjnie. Zbyt mocne dokręcenie śrub sprawi, że przy wymianie opony w terenie, będziemy musieli stawać na kluczu, ponieważ śruby się zapieką.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Jakie klucze nasadowe kupić?

Zastanawiasz się, które klucze nasadowe są najlepsze? Nie jest łatwo znaleźć odpowiednie klucze nasadowe...