• 25 kwietnia 2024

Najczęstsze wady refrakcji i choroby oka

Według statystyk, wady wzroku może mieć już nawet 70% Polaków, w tym coraz więcej dzieci. W skali światowej problem nie przedstawia się bardziej kolorowo. Najczęściej występujące wady refrakcji to krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność – mają one zarówno podłoże genetyczne, jak i mogą być nabyte. Świat, w którym żyjemy nie sprzyja zdrowiu naszych oczu – niemal od rana do późnej nocy otaczamy się elektroniką, czytamy w sztucznym świetle i nie mamy czasu na odpowiednią regenerację. Czym charakteryzują się wymienione wady refrakcji? Z jakimi chorobami oczu zmagamy się najczęściej?

Wady refrakcji

Na początku należy zaznaczyć, że wady wzroku nie są chorobami oczu, a zaburzeniem refrakcji oka, czyli mechanizmem odpowiedzialnym za załamywanie się i odbijanie promieni świetlnych. Jak już wspomnieliśmy, wady refrakcji mogą mieć podłoże genetyczne, ale też w różnym stopniu nabywa się je w trakcie życia. Bardzo rzadko zdarza się, by ktoś posiadał książkowy, sokoli wzrok! Na szczęście, współcześnie znamy skuteczne sposoby na korygowanie wad wzroku, dzięki którym nie mają one negatywnego wpływu na codzienność. Najczęściej występujące wady wzroku to: krótkowzroczność, inaczej nazywana miopią, dalekowzroczność, inaczej hyperopia, astygmatyzm, czyli niezborność oraz prezbiopia, czyli starczowzroczność.

Krótkowzroczność, czyli miopia lub bliskowzroczność polega na tym, że widzi się ostry obraz jedynie z bliska, natomiast w dali obraz staje się zamazany i niewyraźny. Ta powszechnie występująca wada refrakcji jest efektem nieprawidłowej budowy oka (zbyt wypukłej), w którym promienie światła docierające do oka skupiają się przed siatkówką, a nie na niej. W rezultacie, ostry obraz pojawia się, ale w złym miejscu, stąd problem widzenia bliży. Krótkowidze często mrużą oczy, by dostrzec oddalone obiekty, a czytając trzymają przedmioty bardzo blisko twarzy. Tę wadę refrakcji koryguje się za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek sferycznych w skuteczny sposób. Krótkowzroczność jest wadą genetyczną (w mniejszym stopniu) lub nabytą – wywołaną przez czynniki środowiskowe, czyli np. ciągła praca lub nauka z bliska komputera czy książek, która sprawia, że oko się wydłuża.

Dalekowzroczność, czyli hyperopia lub nadwzroczność, to w większości wada wzroku występująca dziedziczne, często też pojawia się u dzieci i ustępuje wraz z wiekiem. Polega na nieostrym widzeniu przedmiotów z bliska lub czasem także z daleka. Nadwzroczność jest efektem zaburzenia mechanizmu refrakcji (zbyt krótkiej gałce ocznej) – ostry obraz pojawia się za siatkówką, a nie na niej. Osoby z nadwzrocznością są bardziej narażone m.in. na jaskrę, dlatego powinny regularnie przeprowadzać badania wzroku u okulisty. Tę wadę refrakcji koryguje się soczewkami sferycznymi lub okularami korekcyjnymi.

Starczowzroczność, czyli prezbiopia, to wada refrakcji postępująca z wiekiem, spowodowana starzeniem się i utratą elastyczności przez gałkę oczną. Pojawia się zazwyczaj ok. 45 roku życia i objawia się nieostrym lub zamglonym obrazem widzianym z bliska. Osoby z prezbiopią często wyciągają książki lub telefon na odległość rąk – mając problem z odczytaniem tekstu z bliska (wszystko się zlewa). Tę wadę refrakcji można korygować za pomocą okularów progresywnych lub soczewek progresywnych (multifokalnych).

Astygmatyzm, czyli niezborność, podobnie jak pozostałe wady refrakcji, jest spowodowany nieprawidłową budową oka – kształtem przypominającą piłkę do rugby. Wiązki światła, które wpadają do oka skupiają się w dwóch punktach, zamiast w jednym (najczęściej na rogówce), dlatego astygmatyk ma problem z wyczuciem przestrzennym i dostrzeganiem krzywizn. Niezborność ma podłoże genetycznie, ale ta wada wzroku rozwija się w trakcie życia, więc można ją przypadkowo odkryć w dowolnym momencie. Skutecznym sposobem korygowania jest noszenie okularów cylindrycznych lub soczewek torycznych.

Częste choroby oka

Bardzo często występującą chorobą oka jest zespół suchego oka, który wywołują czynniki środowiskowe – najczęściej długotrwała praca przed komputerem lub przesiadywanie przed urządzeniami elektronicznymi. Typowe objawy dla zespołu suchego oka to suche powieki i ich pieczenie, suchość oka, ból oka przy dotyku, pieczenie oka, uczucie piasku lub nadmierne wydzielanie się łez. Jeśli zauważycie u siebie takie objawy, należy wybrać się do okulisty. Warto też poczytać specjalistycznie blogi (http://twojespojrzenie.pl/).

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować