• 19 kwietnia 2024

Na jaki rodzaj wyświetlacza zdecydować się wybierając telewizor?

telewizor

Analiza statystyk uświadamia nam, że każdego dnia aż 25 milionów Polaków zasiada przed ekranami telewizorów. Co więcej, choć tyle uwagi poświęca się dziś nowym mediom, te same statystki mówią o tym, że na oglądanie telewizji nadal jesteśmy w stanie poświęcić ponad cztery godzin.

Trudno dziwić się więc, że bez względu na to, czy odwiedzamy domy, czy też mieszkania, telewizor jest stałym elementem ich wyposażenia. To on zajmuje kluczowe miejsce w salonie, nic więc dziwnego, że wiele osób stara się poświęcić maksimum uwagi wyborowi optymalnego rozwiązania. Dziś jest to trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a bardzo duży wybór nie musi nikomu ułatwiać zadania. Już w momencie wyboru rodzaju wyświetlacza łatwo jest uświadomić sobie, że czekający nas wybór nie będzie należał do najłatwiejszych.

telewizor do domuOczywiście, kluczowe znaczenie ma dla nas to, aby jakość generowanego obrazu była możliwie jak najwyższa, okazuje się jednak, że cel ten można realizować na wiele sposobów. Dziś w obiegu znajduje się przynajmniej kilka technologii wyświetlania obrazów i łatwo można domyślić się, że każda z nich ma nie tylko swoje zalety, ale i pewne niedociągnięcia. Gdy mamy do czynienia z telewizorami LCD, powinniśmy mieć świadomość tego, jak ważną rolę mają w nich do odegrania lampy CCFL. Odpowiadają one za oświetlenie generowanych pikseli. Jest to możliwe dlatego, że światło przechodzi przez filtry, potem zaś trafia na ciepły kryształ. Na efekt takiego stanu rzeczy nie trzeba czekać długo, konsekwencją jest bowiem pożądana przez odbiorcę kolorystyka. Telewizory z wyświetlaczem LCD są chwalone przede wszystkim dlatego, że zapewniają obraz wysokiej jakości, a jednocześnie nie pobierają nadmiaru energii.

Warto jednak pamiętać o tym, że technologia ta nie sprawdza się najlepiej, gdy chcemy często zmieniać rozdzielczość. Problemem może być też czas reakcji. Jeśli jest zbyt wysoki, może się okazać, że przy dynamicznych scenach dojdzie do rozmazywania się obrazu. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z telewizorami LED. Powszechnie uważa się, że stanowią one ulepszoną wersję wyświetlaczu LCD. Tym razem mamy do czynienia z diodami, które są w stanie samodzielnie emitować światło, nie trzeba więc zastanawiać się nad dodatkowym podświetleniem.

W konsekwencji mamy do czynienia z obrazem wyższej jakości przy jednoczesnym znakomitym odwzorowaniem kolorów. Niestety, szersze niż w przypadku telewizorów LCD kąty widzenia, są uważane przez wiele osób za dość znaczącą wadę tej technologii. Propozycją jeszcze bardziej zaawansowaną są telewizory OLED. Tu zastosowanie znajdują diody organiczne. Diody te generują piksele, dla których charakterystyczne jest to, że świecą niezależnie od siebie. Pozwala to na znakomity odbiór nie tylko kolorów, ale i czerni. Niestety, telewizory OLED, choć wartościowe, nadal nie są wybierane przesadnie chętnie, zaporowa ciągle okazuje się bowiem ich cena. Na rynku możemy dziś spotkać się także z telewizorami QLED, dobrze jest więc wiedzieć, że mamy wówczas do czynienia ze zoptymalizowanymi technicznie modelami telewizorów LCD.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Jaki kabel USB C wybrać?

​ Kable USC typu C są dzisiaj wykorzystywane w wielu urządzeniach w celu ich ładowania oraz przesyłu danych...

Jaki odtwarzacz DVD wybrać?

Choć oglądanie filmów na odtwarzaczu DVD nie jest już tak popularne jak kiedyś, to rozwiązanie z pewnością...