• 28 kwietnia 2024

Jakie mamy efekty gitarowe?

efekty gitarowe

Efekty gitarowe – urządzenie elektroniczne przetwarzające i zmieniające dźwięk, stosowane często do gitary elektrycznej, jak również nazwa efektu działania takiego urządzenia.

Mamy dawno za sobą czasy kiedy gitara elektryczna wybrzmiewała swoją dźwięczną czystą barwą. Obecnie nie można sobie wyobrazić gry na gitarze bez połączenia z procesorami dźwięku, które wpływają na końcowe brzmienie naszego sprzętu. Obecnie spotkać możemy naprawdę różnorodne efekty gitarowe i naprawdę można mieć wielki kłopot, jakie efekty dobrać. Dobrze brzmi podczas wykonywania solówek czy przy bardziej balladowych brzmieniach. Znacznie często zintegrowany jest we wzmacniaczach gitarowych.

Jakie efekty gitarowe są najmodniejsze?

1. Distortion – dźwięk po przejściu przez taką kostkę jest bardzo zdeformowany, najmocniejszy z przesterów. Charakteryzuje się metalicznym, piaskowym wymienianiem więc często wybierają go gitarzyści grającego mocniejszego rocka czy metalu. Wybierany niejednokrotnie do grania solówek czy riffów, w jakich liczy się bardziej moc dźwięku aniżeli czystość tonu.

2. Overdive – przesterowuje dźwięk, nie jest on jednakże tak mocno zdeformowany jak w wypadku efektu distortion. Do grania raczej spokojnych części rockowych czyli np. bluesowych. Dobrze brzmi na riffach ze względu na wielką przejrzystością dźwięku, do solówek przeważnie jest za słaby. Jest najpopularniejszym przesterem wkomponowanym we wzmacniaczach. Brzmienie bardzo jest zbliżone do przesterowanego wzmacniacza lampowego (mocno rozkręconego) stąd też często efekt służy w tego rodzaju konstrukcjach żeby „dopalić dźwięk”.

3. Chorus – działa na zasadzie wymieszania dźwięku wynikającego bezpośrednio z gitary z dźwiękiem zdublowanej gitary minimalnie opóźnionej. Mówiąc prościej brzmi to tak jakby grały 2 gitary jednocześnie a jedna z nich aby odrobinę nie nadążała. Zapewne każda kostka tego rodzaju pozwoli na regulacje jak sygnał gitary oryginalnej z sygnałem zdublowanym są wobec siebie oddalone w czasie. Czym większe opóźnienie tym głos jest bardziej charakterystyczny, dostaje więcej przestrzeni. Idealnie brzmi do grania ballad rockowych oraz nie tylko.

4. Delay – powoduję, iż dźwięk raz zagrany na gitarze zostaje wydawany parę razy w regularnych odstępach, i każda inna nuta jest coraz bardziej cicha. Daje brzmieniu przestrzeń jednak należy tu uważać ponieważ źle wykorzystany może spowodować za dużo chaosu w muzyce. Więc ustawienie rytmiki powtarzania dźwięku jak i głębokie przeanalizowanie dźwięków które chcemy zagrać są tutaj niezwykle istotne.

5. Reverb – żeby wyjaśnić technicznie jak działa efekt trzeba by było tu rzucić kilkoma trudnymi zjawiskami, jakich poznanie dla gitarzystów w niczym nie pomoże. Szczerze mówiąc reverb to nic innego jak pogłos więc efekt, który symuluje różny typ pomieszczeń akustycznych. Przy prawidłowych ustawieniach grając w niewielkim pokoju, możemy np. uzyskać brzmienie gitary grającej na dużej hali, które pasuje gitarzystom, którym pasuje właśnie taki rodzaj grania.

Jeśli już zyskałeś choć małą jasność w tym, jaki efekt gitarowy chciałbyś spróbować na początek, koniecznie sprawdź ofertę na: https://riff.net.pl/1877-efekty-do-gitary-i-basu i wybierz coś dla siebie.

 

Materiał zewnętrzny

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować