• 3 maja 2024

Jak wysoka powinna być wanna do łazienki i dlaczego ma to znaczenie?

​Wanna umożliwia zrelaksowanie się w ciepłej wodzie, dlatego ma szerokie grono zwolenników. Długa kąpiel odpręża przed snem, sprzyjając spokojnemu zasypianiu i wyciszaniu umysłu. Nic dziwnego, że w większości łazienek montuje się wanny. Jaka powinna być ich wysokość, by branie kąpieli było komfortowe? Oto sprawdzone porady.

1. Jakie są obecnie standardy w wymiarach wanny do łazienki?
2. Dlaczego wysokość wanny do łazienki ma znaczenie? Pomyśl o przyszłości!
3. Więc na co zwracać uwagę, aby wybrać najlepszą dla nas wannę do łazienki?

Wbrew pozorom wanny są dostępne nie tylko w jednej, standardowej wysokości. Z powodzeniem znajdzie się spory wybór wanien niższych lub wyższych, które dopasuje się do stylu łazienki i oczekiwań jej użytkowników. Dzięki temu zadba się o harmonię w aranżacji oraz pełną funkcjonalność pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się, jaka wysokość wanny jest dla Ciebie, sprawdź, czym się kierować przy jej ustalaniu.

Jakie są obecnie standardy w wymiarach wanny do łazienki?

Standardowe wymiary wanny do łazienki wynoszą 150x70 cm. Jest to nieduża, ale całkiem wygodna i praktyczna wanna. Zmieszczą się w niej dzieci i dorośli, którzy bez większych trudności rozprostują nogi i w pełni się odprężą po pracy. Taka wanna do łazienki pasuje nawet do niewielkich mieszkań w blokach.

Jeśli ma się więcej wolnej przestrzeni, można postawić na wannę o długości 180 cm lub zdecydować się na model narożny. Narożna wanna często jest wyposażona w funkcję hydromasażu, dzięki której korzystanie z niej jest prawdziwą przyjemnością.

Dlaczego wysokość wanny do łazienki ma znaczenie? Pomyśl o przyszłości!

Jeśli chodzi o wymiary wanien do łazienki, powinno się pomyśleć nie tylko o ich długości i szerokości. Równie ważna jest ich wysokość. Ma ona znaczenie zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi lub seniorów. Wysoka krawędź wanny umożliwia nalewanie do niej dużej ilości wody, jednak utrudnia wchodzenie do niecki. Niska krawędź ogranicza możliwości nalewania wody, jednak nie wymaga wysokiego podnoszenia nogi. Do niższej misy łatwiej wchodzi się małym dzieciom oraz starszym osobom, które mają trudności ze sprawnym poruszaniem się. 

Zwykle poleca się, by wanna mierzyła około 50 cm od podłogi do górnej krawędzi niecki. Jest to optymalny wymiar dla większości użytkowników. Osoby bardzo wysokie lub szukające oryginalnych rozwiązań mogą postawić na wyższą wannę, mającą 60 cm i więcej. Wysokość samej wanny to jednak nie wszystko - powinno się pamiętać o doliczeniu do niej wysokości nóżek montażowych, które mogą mieć od ok. 10 do prawie 20 cm. Zamiast nóżek można zastosować również specjalne podwyższenie. 

Więc na co zwracać uwagę, aby wybrać najlepszą dla nas wannę do łazienki?

Wysokość wanny do łazienki ma znaczenie również w kwestii estetyki aranżacji. W klasycznych wnętrzach stawia się z reguły na wanny o standardowej wysokości. Jeśli szuka się nowocześniejszego rozwiązania bez przeszkód można postawić na wannę narożną z niską misą lub nawet na wannę wbudowaną w podłogę! Dzięki umieszczeniu misy pod podłogą, stworzy się wyjątkowy salon kąpielowy. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku wanien z hydromasażem, wykorzystywanych głównie w celach relaksacyjnych. 

W łazience retro doskonale wygląda wanna wolnostojąca z wysokimi krawędziami - mogą mieć więcej niż 60 cm wysokości. Jeśli domownicy są niewysocy, alternatywę dla wanien o tak głębokiej misie, stanowią modele nieregularnym kształcie. Ich wysokość za głową jest spora, natomiast w pobliżu nóg są niższe, dzięki czemu łatwiej do nich wejść. 

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować